fot. PAP/Rafał Guz

Z. Ziobro zapowiedział analizę dotychczasowych postępowań ws. reprywatyzacji

Prokuratorzy dokonają analizy wszystkich dotychczasowych postępowań dotyczących reprywatyzacji – zapowiedział Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. W trakcie konferencji Ziobro zaprezentował „mapę dzikiej prywatyzacji” m.in. z zaznaczonym adresem kamienicy odzyskanej przez rodzinę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Minister podkreślił też, że w warszawskiej prokuraturze przeanalizowano już wszelkie sprawy wyłudzeń nieruchomości, w tym wielu dziesiątek kamienic w stolicy. Dodał, że są już efekty tych prac.

Ta analiza, która została przeprowadzona w prokuraturze warszawskiej, doprowadziła do podjęcia decyzji o prowadzeniu kilkudziesięciu kolejnych śledztw, które – gdyby nie ta „dobra zmiana”, czyli przywrócenie właściwej struktury i miejsca prokuratury w sferze polskich organów ścigania i organów wymiaru sprawiedliwości – zapewne nigdy nie spotkałyby się z profesjonalną oceną i merytoryczną decyzją związaną z ich podjęciem i prowadzeniem – powiedział minister Ziobro.

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zaznaczył, że jest ponad sto postępowań karnych ws. reprywatyzacji w Warszawie. Wyjaśnił, że 13 postępowań jest prowadzonych przez prokuraturę wrocławską, a 41 przez prokuraturę warszawską.

We wrześniu na polecenie Zbigniewa Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych – wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.


RIRM

drukuj