(fot. PAP/EPA)

Zgaszenie znicza igrzysk paraolimpijskich

Wieczorem na Stadionie Olimpijskim w Londynie zgaśnie znicz XIV igrzysk paraolimpijskich. Do soboty polska ekipa zgromadziła 36 medali: 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych, plasując się z tym dorobkiem na 9 pozycji w gronie 75 krajów z trofeami. 

Tego osiągnięcia – lepszego od wyniku poprzednich igrzysk w Pekinie, skąd biało-czerwoni wrócili z 30 medalami i tylko pięcioma złotymi (18. lokata) – raczej już nie poprawią. W ostatnim dniu z polskich sportowców wystąpi tylko Tomasz Hamerlak (Start Bielsko-Biała) w maratonie.

Sobotnie media brytyjskie wybiły w swych relacjach i komentarzach dwóch lekkoatletów – 25-letniego Oscara Pistoriusa z RPA , który powiedział dziennikarzom, że po zwycięskim biegu na 400 m. ustanowił rekord igrzysk wynikiem 46,68.  Także mówiono głośno o  24-letnim Macieju Lepiato (Start Gorzów Wlkp.). Maciej Lepiato był drugi w finale 200 m, przegrywając o 0,07 s z Brazylijczykiem Alanem Oliveirą.

Pochodzący ze Zwierzyna koło Strzelc Krajeńskich Lepiato, który w wyniku porażenia lewej nogi ma końsko-szpotawe zakończenie, sięgnął nie tylko po tytuł mistrza igrzysk XIV Paraolimpiady w skoku wzwyż, ale rezultatem 2,12 ustanowił rekord świata.

W sobotę polscy sportowcy zdobyli w sumie sześć medali. Oprócz Lepiaty po złoto biegł przez 200 m urodzony we Wrześni 25-letni niedowidzący Mateusz Michalski (Start Gorzów Wlkp.). On także poprawił rekord globu, uzyskując czas 21,56.

Srebro po pasjonującej walce w końcówce kolarskiego wyścigu tandemów osób niedowidzących na trasie długości 104 km wywalczyli Krzysztof Kosikowski i Artur Korc (Warmia i Mazury Olsztyn). Również medal tego koloru przypadł tenisistom stołowym – Patrykowi Chojnowskiemu (Start Ostródzianka Ostróda) i Sebastianowi Powroźniakowi (Start Radom) po przegranym z Chińczykami finale 2:3 w turnieju drużynowym.

Także w tej konkurencji w meczu o brązowy krążek Alicja Eigner (Start Wejherowo), Małgorzata Jankowska (IKS AWF Warszawa) i Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) pokonały Francuzki 3:2. W biegu na 400 m trzecie miejsce wynikiem 58,48 zajęła Alicja Fiodorow (Start Radom).

Blisko podium był Łukasz Wietecki (Start Gorzów Wlkp.) plasując się na dystansie 800 m na czwartej pozycji (1.55,44). Natomiast Daria Kabiesz (Start Wrocław) konkurs pchnięcia kulą ukończyła na piątej pozycji (7,90).

Nikt nie odbierze już pierwszej lokaty Chińczykom w tabeli medalowej. Gospodarze poprzednich igrzysk mają 231 krążków (95 złotych, 71 srebrnych i 65 brązowych). Za nimi są Rosjanie – 101 (35-38-28) i Brytyjczycy – 118 (33-42-43).

PAP

drukuj