Zasady głosowania w wyborach samorządowych

W niedzielę wybierzemy przedstawicieli do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów. Wybory samorządowe mają szczególny charakter – w bezpośredni sposób wpływają bowiem na poziom życia mieszkańców. Startuje w nich wielu lokalnych kandydatów.

Co zrobić by oddać głos? Materiał instruktażowy na swojej stronie zamieszcza Państwowa Komisja Wyborcza.

– Znajdź lokal wyborczy, w którym zagłosujesz. Informacje o nim znajdziesz w biuletynie informacji publicznej twojej gminy, na jej stronie internetowej, na słupach ogłoszeniowych, a nawet w lokalnej prasie. Pamiętaj, że możesz głosować tylko tam, gdzie jesteś wpisany do rejestru wyborców – wyjaśnia w materiale informacyjnym PKW.

Lokale wyborcze otwarte będą od 7.00 rano do 21.00.

– Najważniejsze, aby wyborcy udając się do lokalu wyborczego – i o tym przypominamy – zabrali dokument umożliwiający komisji stwierdzenie tożsamości, czyli najprościej byłoby powiedziane, że dowód, ale mogą to być również inne dokumenty. W przypadku osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą lat 18, one również mogą uczestniczyć w głosowaniu nie mając jeszcze dowodu. Wystarczy, że zabiorą np. legitymację szkolną – mówi Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Po okazaniu dowodu tożsamości wyborca otrzyma – w zależności, gdzie mieszka – 3 lub 4 karty do głosowania.

– Otrzymasz komplet kart do głosowania: z nazwiskami kandydatów na szarym tle – do rady gminy, z nazwiskami kandydatów na żółtym tle – do rady powiatu, z nazwiskami kandydatów na niebieskim tle – do sejmiku województwa. Nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta będą na różowym tle – wskazuje w materiale informacyjnym PKW.

Na każdej z kart stawiamy znak x – tylko przy nazwisku jednego kandydata. 

– Znajdź listę kandydatów, na którą chcesz zagłosować i postaw znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście. Jeżeli postawisz znak X na więcej niż jednej liście kandydatów, twój głos będzie nieważny – tłumaczy PKW.

W taki sposób go zaznaczyć, żeby komisja obwodowa, która będzie przecież tym jedynym organem, który decyduje w tym momencie o tym, czy głos jest ważny, czy nie, miała stuprocentową pewność, że to jest krzyżyk i taka była intencja wyborcy, żeby na tego kandydata, przy którego kratce jest ten krzyżyk postawiony, głosować. Natomiast jeśli ktoś już koniecznie coś tam chce dopisać, to niech to dopisze poza kratką, ale najlepiej, żeby niczego nie dopisywał, żeby tylko postawił krzyżyk i na tym zakończył swój udział w lokalu wyborczym – podkreśla prof. Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW.

Za nieważny głos uznaje się także ten, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X, bądź zamaże kratkę tak, że nie będzie można odróżnić znaku X.

– Na każdej karcie do głosowania jest zamieszczona instrukcja. Ta instrukcja jest w sposób prosty, jasny i wyraźny napisana oraz określa sposób oddawania głosu. Dlatego PKW apeluje do wszystkich wyborców, aby przed oddaniem głosu i uczynieniem znaku X na karcie do głosowania zapoznali się z tą instrukcją – mówi sędzia Wiesław Buś, członek PKW.

W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 4 listopada.

Oddanie głosu podczas wyborów to obowiązek wobec Ojczyzny – podkreśla prawnik Marcin Jakóbczyk. 

– Jest to szansa, aby wpłynąć na to, co się dzieje w naszej małej ojczyźnie w tym konkretnym przypadku, w przypadku tych wyborów, więc każdy tak naprawdę powinien udać się w niedzielę, poświęcić te dwadzieścia kilka minut, udać się do urny, oddać głos – przekonuje Marcin Jakóbczyk.

W Polsce mamy trzy szczeble samorządu: gminny, powiatowy i wojewódzki. Gmina ma zapewniać swoim mieszkańcom m.in. usługi komunalne, lokalny transport i edukację na poziomie podstawowym. Powiat zajmuje się sprawami wykraczającymi poza działania jednej gminy w zakresie edukacji, komunikacji oraz opieki zdrowotnej. Z kolei samorząd województwa to głównie polityka regionalna i wykorzystanie w tym zakresie unijnych funduszy.

– Oczywiście wszystkie trzy formację współpracują ze sobą. Najbardziej z administracją rządową współpracuje samorząd wojewódzki – wskazuje prawnik Piotr Gaglik.

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwał będzie Ruch Kontroli Wyborów. Wszystkie nieprawidłowości będzie można zgłaszać telefonicznie między godz. 9.00 a 23.00. Zgłoszenia znajdą się w specjalnym raporcie. Najpoważniejsze incydenty trafią do sądu

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl