Zaostrzenie kar dla piratów drogowych

Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla piratów drogowych. W myśl nowych regulacji, osoby, które spowodują wypadek pod wpływem alkoholu będą podlegały karze od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Przepisy zaczną obowiązywać od jutra.

Celem nowych regulacji jest ochrona życia i zdrowia obywateli przed piratami drogowymi – tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Do tej pory nietrzeźwym kierowcom, którzy spowodowali wypadek, groziła kara od 9 miesięcy pozbawienia wolności, a to – nawet w 30 proc. przypadków – prowadziło do warunkowego zawieszenia wykonania wyroku sądu.

– Koniec z tego typu sytuacjami. Osoba, która dopuści się takiego czynu i jest w stanie nietrzeźwości, będzie podlegała karze pozbawienia wolności w wymiarze co najmniej 2 lat. To oznacza, że nie będzie już można zastosować warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności – wskazuje Michał Wójcik.

Na decyzje resortu sprawiedliwości wpłynęły statystyki, a te – jak dodaje wiceminister – są porażające.

– Ponad 30 tys. wypadków rocznie, ponad 40 tys. osób rannych, ponad 12 tys. osób ciężko rannych, ponad 3 tys. osób, które ginie na polskich drogach, ponad 500 osób, które ginie w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. W 2016 r. zginęło 72 dzieci – tłumaczy Wójcik.

Żeby skutecznie chronić obywateli, wydłużony został także okres przedawnienia sprawy z 2 do 3 lat. Tymczasem, zaostrzone regulacje wobec piratów drogowych to nie jedyne zmiany w Kodeksie karnym. Od dziś obowiązują nowe przepisy w przypadku przestępstw alimentacyjnych. Zlikwidowane zostało różnie interpretowane kryterium uporczywości.

– My dzisiaj likwidujemy to kryterium. Przyjmujemy tylko jedno kryterium obiektywne, bo może się zdarzyć taka sytuacja, że osoba uchyla się od płacenia alimentów, ale z powodu np. choroby. Taka osoba nie może ponieść odpowiedzialności karnej – mówi Michał Wójcik.

Jak pokazują statystyki, w Polsce przyznanych prawnie alimentów nie otrzymuje około miliona dzieci. Skuteczność egzekucji komorniczych jest tutaj na poziomie 20 proc. Teraz osoba uchylająca się od obowiązku płacenia alimentów po trzech miesiącach będzie podlegała odpowiedzialności karnej.

 

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl