Zaostrza się sytuacja w Sudanie

Sytuacja w Darfurze na zachodzie Sudanu zaostrza się. Trwają tam walki rebeliantów z milicjami wspieranymi przez rząd prezydenta Baszira. Z powodu starć od początku roku ponad 150 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy.

Darfur to zachodnia część Sudanu. Region ten  zamieszkiwany jest przez różne grupy etniczne – oprócz Arabów mieszkają tam także plemiona afrykańskie.

– Konflikt w Darfurze, który eskalował w 2003 roku, dotyczy sporu między ludnością  zamieszkującą tamten teren a rządem w Chartumie – tłumaczy analityk Zespołu Ekspertów Klubu Jagiellońskiego Wojciech Gil.

Iskrą tego konfliktu była polityczna i ekonomiczna marginalizacja mieszkańców Darfuru przez rząd prezydenta Baszira.

– Geneza konfliktu sięga jeszcze przed 2003 rok. Ludność zamieszkującą Darfur domagała się większej autonomii,  lepszego traktowania przez rząd w Chartumie. Chodzi o ludność pochodzenia niearabskiego. Domagali się lepszego traktowania, lepszych korzyści ze swoich zasobów naturalnych, które są w Darfurze – wyjaśnia Wojciech Gil.

Z raportów ONZ wynika, że w ostatnim czasie w Sudanie wzrosła liczba ataków na międzynarodowe siły pokojowe i ludność cywilną. Poza walkami między grupami rebelianckimi a rządem, trwają etniczne starcia o granice wpływów. Kolejny punkt sporu to zasoby złota – mówi Katarzyna Majcher z Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitri przy parafii św. Augustyna we Wrocławiu.

– Wiele złóż znajduje się w Darfurze, walka o wpływy w kopalniach zaostrzyła wojnę domową (…). Ścierają się tam wpływy rządowe, rebeliantów i też zwykłych bandytów –zwraca uwagę Katarzyna Majcher.

Zdominowany przez arabskich muzułmanów rząd Sudanu jest oskarżany o podsycanie i inspirowanie konfliktu w Darfurze. W 2009 roku prezydent Omar el-Baszir został pierwszym w historii urzędującym prezydentem oskarżonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo.

Według szacunków ONZ, od 2003 r. w Darfurze zginęło co najmniej 300 tys. ludzi, a 2,7 mln osób opuściło swoje domostwa, uciekając przede wszystkim do pobliskiego Czadu.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl