Zaognia się sytuacja wokół Puszczy Białowieskiej

UNESCO wzywa do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Komitet opowiada się za ochroną naturalnych procesów, a to – jak przekonuje Ministerstwo Środowiska – oznacza zaprzestanie walki z kornikiem drukarzem. Pozostawienie puszczy samej sobie może doprowadzić do jej wymarcia.

Wniosek o otwarcie dyskusji w sprawie Puszczy Białowieskiej złożył Kazachstan. Delegacja tego kraju opowiedziała się za możliwością sanitarnych cięć, niezbędnych z punktu widzenia walki z kornikiem drukarzem. Sprzeciwiały się temu inne państwa, a ostateczny apel UNESCO jest jasny. Komitet wezwał do natychmiastowego zaprzestania wycinki. [czytaj więcej]

– UNESCO jest za tym, żeby chronić naturalne procesy, czyli (…) za tym, żeby Puszcza ginęła. Czy my chcemy takiej Puszczy? To jest pytanie otwarte, na które poniekąd usłyszeliśmy dzisiaj odpowiedź – że UNESCO chce takiej Puszczy – powiedział Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

Andrzej Konieczny dodał, że dyskusja obnażyła powierzchowną wiedzę UNESCO na temat puszczy. Ochrona naturalnych procesów oznacza zaprzestanie walki z kornikiem drukarzem, a to zgoda na wyginięcie puszczy.

– Puszcza Białowieska w tej chwili ginie, wysycha, a Komitet upiera się przy tym, żeby chronić procesy, w tym także proces, jakim są ataki, uszkadzanie drzew przez kornika drukarza – zaznaczył.

Dyskusję z przedstawicielami UNESCO podjął prof. Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa. Jak podkreślił, na listę światowego dziedzictwa puszcza została wpisana z dwóch powodów. O jednym w ogóle się nie mówi.

– Jest także kryterium 10., czyli ochrona bioróżnorodności. I to kryterium 10. zostało zapomniane, bo my mamy mnóstwo gatunków, które wymagają konkretnych działań – wskazał prof. Jacek Hilszczański z Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Pozostawienie puszczy samej sobie doprowadzi do jej wymarcia. Dlatego Polska będzie kontynuować kampanię informacyjną i medialną, przypominając, że tylko sanitarne cięcia mogą uratować wymierające siedliska i gatunki. 8 lipca przedstawiciele UNESCO mają odwiedzić Puszczę Białowieską. Zaproszenie w tej sprawie wystosował minister środowiska prof. Jan Szyszko. Według zapewnień wiceszefa resortu Andrzeja Koniecznego, wciąż nie ma mowy o wpisaniu puszczy na listę dziedzictwa w zagrożeniu.

TV Trwam/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl