Zakończyło się Międzynarodowe Seminarium „Polityka klimatyczna świata w świetle porozumienia paryskiego” w Tucznie

Dobiegło końca Międzynarodowe Seminarium „Polityka klimatyczna świata w świetle porozumienia paryskiego” zorganizowane w Tucznie. W jej trakcie prelegenci z różnych stron świata przedstawili własne koncepcje wykorzystania natury do walki z katastrofami klimatycznymi. Jednym z nich jest koncepcja wielkiego zielonego muru, którą chcą realizować kraje afrykańskie.

Wielki pas drzew i różnej roślinności ma zablokować pustynnienie północnej Afryki. Będzie się ciągnąć od Dakaru na zachodzie do Dżibuti na wschodzie.

– Sahara przez cały czas przemieszcza się z północy na południe. Poprzez stworzenie wielkiego zielonego muru chcemy zatrzymać ten proces. W Afryce ilość drzew jest wciąż redukowana, lasy są wycinane bez żadnego planowania przestrzennego. Poprzez stworzenie pasa drzew o długości 8 tys. kilometrów i 15 km szerokości chcemy wpłynąć na procesy naturalne zachodzące w północnej części kontynentu, a jednocześnie zapewnić ludziom stały dochód – tłumaczy Colonel Mbareck Diop, były doradca naukowy prezydenta Republiki Senegalu.

Kraje afrykańskie dzięki inżynierii ekologicznej chcą rozwiązać nie tylko problem z klimatem, ale również problemy gospodarcze i społeczne. Ma to zatrzymać obywateli w swoich krajach i stworzyć im dobre warunki do życia i pracy. To mogłoby zahamować falę migracji z północnej Afryki.

– To jest świetna koncepcja i ta koncepcja została stworzona przez państwa afrykańskie. Liderem jest tu Senegal. Polska z całego serca wspiera tę inicjatywę, pokazując jednocześnie, jak można robić to jeszcze bardziej efektywnie również na terenie Afryki – zaznacza prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Takie działania wpisują się w idee „czynienia sobie ziemi poddanej”, która zawarta jest w Piśmie Świętym i została przypomniana w encyklice Ojca Świętego Franciszka „Laudato Si”.   

– Inżynieria ekologiczna to jest także polska myśl naukowa m.in. pana ministra Szyszko, o czym mieliśmy okazję się przekonać będąc na konferencji w Tucznie, w jaki sposób procesy przyrodnicze można kształtować ku temu, żeby ludziom żyło się lepiej – mówi Paweł Sałek, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Wielki zielony mur, podobnie jak wykorzystywanie lasów do pochłaniania CO2 w Polsce, mają rozwiązać palące problemy klimatyczne.

Ostatni, trzeci dzień sympozjum w Tucznie jest czasem analiz i podsumowań wszystkich koncepcji i pomysłów, jakie zostały zaprezentowane w jego trakcie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl