Zakończyła się kolejna edycja konkursu „Gdynia bez barier”

Kolejna edycja konkursu „Gdynia bez barier” za nami. Tu wygranym jest każdy, bo i cel jest wspólny – to usuwanie wszelkich przeszkód, jakie stoją na drodze osób niepełnosprawnych.

Problemów i barier, na które napotykają osoby niepełnosprawne, wciąż jest wiele. Zależą one głównie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności.

– Inne problemy ma osoba niesłysząca, inne taka, która ma problemy z poruszaniem. Myślę, że różnego typu barier jest bardzo dużo i wszystkie trzeba usuwać – mówi Paulina, uczestnik gali.

Usuwanie barier to zadanie rządowego programu Dostępność plus.

– Żeby nie wykluczać ze społeczeństwa osób niepełnosprawnych, jak i niesamodzielnych. Walczymy ze stereotypami, że osoby niepełnosprawne są gorsze, są balastem dla społeczeństwa. Tak po prostu nie jest – podkreśla Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Gdyńska gala ma ukazać dobre praktyki w kierunku usuwania barier dla osób niepełnosprawnych.

– Jest to bardzo cenna inicjatywa, która ma za zadanie asymilację osób z niepełnosprawnościami z osobami żyjącymi w Gdyni i cieszymy się, że te osoby mogą funkcjonować, bariery w Gdyni są niwelowane. Z roku na rok jest ich coraz mniej – zaznacza Katarzyna Stanulewicz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Osoby niepełnosprawne swoim świadectwem pokazują, jak należy czerpać z życia to, co w nim najważniejsze.

– Chciałabym odczarować taki wizerunek, że osoba niepełnosprawna to musi być osoba płacząca, nieszczęśliwa, bardzo roszczeniowa. Z chorobą czasami można żyć dobrze i być szczęśliwym – mówi Angelika Boniuszko, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Gdyni.

Kolejna edycja gdyńskiego konkursu ukazała osoby i instytucje, które przełamują bariery i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.

– Te podmioty, które się udzielają, to organizacje, osoby prywatne, ale też firmy, które angażują się na rzecz osób niepełnosprawnych – wskazuje Kordian Kulaszewicz, sekretarz Gdyńskiej Rady ds. Niepełnosprawnych.

W tym roku nagrodę otrzymała Urszula Kubicka-Formela, prezes fundacji „Niebieski Szlak”.

– Kieruję podziękowania do pana prezydenta i do szanownej kapituły za przyznanie mi tej prestiżowej nagrody. Ta nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, źródłem wielkiej radości i dumy . Na pewno daje mi dodatkową motywację do dalszej pracy – wskazuje Urszula Kubicka-Formela, prezes fundacji „Niebieski Szlak”.

Była to już 19. edycja konkursu „Gdynia bez barier”.

TV trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl