Zakończyła się 28. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Suwałki-Wilno

W Wilnie przed obrazem Matki Bożej w Ostrej Bramie zakończyła się we wtorek 28. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Suwałki-Wilno. W tym roku towarzyszyło jej hasło „Razem z Maryją Oblubienicą Ducha Świętego”. W Eucharystii wieńczącej pielgrzymowanie uczestniczyło ponad 800 pątników, którzy przeszli blisko 260 km.

W homilii ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki, powiedział, że „cała trasa była Wieczernikiem”; „trwaliście razem z Maryją na modlitwie, oczekując na moc Ducha Świętego”.

Był wiatr, deszcz i burze, które nie przeszkadzały wam w pielgrzymowaniu, aby dzisiaj z radością stanąć tutaj przed Maryją. Stanąć przed Jej obliczem i powiedzieć: „Jesteśmy”. Dzisiaj uwolnieni od strachu i lęku, a napełnieni miłością, odwagą, nadzieją i radością stajemy przed Tobą i wołamy: „Pragniemy żyć w Duchu Świętym, pragniemy być prawdziwymi uczniami i uczennicami Chrystusa, pragniemy być świadkami Jezusa Chrystusa w dzisiejszym świecie” – podkreślał ks. bp Jerzy Mazur.

Ta pielgrzymka to niesamowite wydarzenie duchowe; spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem oraz nauka patriotyzmu – podkreślił pątnik ks. Waldemar Pawelec, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dowbyszu na Ukrainie.

Ta pielgrzymka jest o tyle charakterystyczna, że można na niej uczyć się patriotyzmu. Od Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, od tych ludzi, którzy stąd nigdy nie wyjeżdżali, ale zachowali swoją polską tożsamość, swoje polskie korzenie. Oni się tym chlubią i bardzo cieszą, kiedy my tutaj przychodzimy. Otwierają przed nami swoje domy, i wszystko, co mają. To jest naprawdę, dla każdego, kto tutaj przychodzi chociaż raz na tę pielgrzymkę, niesamowite wydarzenie – akcentował ks. Waldemar Pawelec.

Najstarszym pielgrzymem była 83-letnia pani Wanda, najmłodszym – niespełna dwuletnia Helenka. Wśród pątników byli mieszkańcy Polski, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Austrii.

W tym roku na trasie pielgrzymki w kościele w Butrymańcach poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę „Inkę”, sanitariuszkę Armii Krajowej [zobacz].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl