fot. PAP/Adam Warżawa

Zakończył się pogrzeb trzech oficerów Marynarki Wojennej

Trzech oficerów Marynarki Wojennej – ofiary komunistycznych władz – spoczęło w powstającej na Cmentarzu MW w Gdyni Kwaterze Pamięci.

W pogrzebie, który miał  państwowy charakter, uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, a także przedstawiciele rządu, IPN, parlamentarzyści, samorządowcy i wojsko. Wcześniej, w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu, sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Józef Guzdka, bp. polowego Wojska Polskiego.

16 grudnia 1952 r., na podstawie wyroku Najwyższego Sądu Wojskowego straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski oskarżeni o „próbę obalenia władzy ludowej”. Cztery dni wcześniej rozstrzelany został – skazany w tym samym procesie – kmdr Jerzy Staniewicz.

65 lat czekali wierni obrońcy polskiego wybrzeża na godne upamiętnienie – dziś Polska spłaca ten dług wobec bohaterów niezłomnych – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda. Mimo starań ówczesnych totalitarnych władz nie udało się wymazać pamięci o tych niezwyciężonych bohaterach – dodał.

– Rozpoczęliśmy już obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Tej niepodległości, której oni bronili. Cieszę się ogromnie, że w tym tak ważnym dla Polski momencie możemy tym wielkim żołnierzom, marynarzom oddać należny im hołd. Wierzę w to, że to miejsce stanie się swoistą świątynią dla mieszkańców Gdyni i ludzi polskiego morza, miejscem, gdzie można pochylić głowę przed bohaterami, marynarzami, którzy nigdy nie spoczęli w swojej służbie dla wolnej, niepodległej Polski, którzy zginęli jako żołnierze niezłomni, którzy nigdy nie przestali realizować swojej służby dla nas i dla polskiego państwa. Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć niezłomnym! – powiedział prezydent.

Trzej oficerowie w okresie II RP służyli w Marynarce Wojennej. W kampanii 1939 r. walczyli na Helu.

Ich miejsce pochówku przez długie lata nie było znane, IPN zlokalizował je w ostatnich latach w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach.

RIRM

drukuj