Zakończono pierwszy etap remontu kwatery powstańczej na Wojskowych Powązkach

82 nagrobki w kwaterze powstańczej Batalionów Gozdawa i Chrobry I zostały wymienione podczas pierwszego etapu remontu na Wojskowych Powązkach. Na nowych betonowych krzyżach umieszczono symbole Polski Walczącej i wykonane z piaskowca tabliczki epitafijne.

Remont, jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz, to efekt współpracy wojewody i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Działania te, zaakceptowane przez środowiska obu formacji powstańczych, rozpoczęły się w czerwcu.

„Dokonano wymiany 82 starych nagrobków w formie +krzyżomiecza+ na nowe betonowe krzyże o wysokości 137 cm, z umieszczonymi symbolami Polski Walczącej oraz wykonanymi z piaskowca tabliczkami epitafijnymi. Dane osobowe Powstańców, ich pseudonimy oraz stopnie wojskowe zostały zweryfikowane przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego” – podaje rzeczniczka.

Remont ze środków wojewody kosztował 94,5 tys. zł. Prace obejmowały wymianę 46 betonowych krzyży, mycie obrzeży kwatery i wyłożenie powierzchni murawą. Jak informuje rzeczniczka wojewody, ukończono również prace na terenie kwatery A 24 – żołnierzy Batalionu Miotła. Dokonano tam ponownego wykucia inskrypcji epitafijnych na 12 grobach żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego A Kedywu Okręgu Warszawa AK walczących w powstaniu warszawskim w szeregach wspomnianej formacji.

Jesienią ma się rozpocząć remont Cmentarza Powstańców Warszawy w Powsinie. Przeprowadzona ma zostać rewitalizacja otoczenia centralnego pomnika i wymiana obrzeży kwater wojennych.

Służby prasowe wojewody mazowieckiego przypominają, że pod jego opieką znajduje się również Cmentarz Powstańców Warszawy, na których spoczywa ponad 104 tys. ofiar cywilnych i uczestników zrywu. W całym województwie wojewoda opiekuje się ponad 1,3 tys. obiektów. Są to pojedyncze i zbiorowe mogiły na cmentarzach parafialnych, kwatery oraz cmentarze wojenne, w których spoczywają tysiące żołnierzy. Pod opieką wojewody jest również kwatera „Ł” na Wojskowych Powązkach, gdzie powstał Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

Na utrzymanie i remonty grobów oraz cmentarzy wojennych na terenie m.st. Warszawy wojewoda mazowiecki przeznacza rocznie, jak podaje jego rzeczniczka, 1,8 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl