Zakończenie sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarstwa w Szczecinie

Uroczyste opuszczenie bandery z masztu na szczecińskiej przystani zakończyło dzisiaj tegoroczny sezon żeglarski. Centrum Żeglarstwa zapowiada, że zimą będą prowadzone przygotowania jednostek i załóg, które wezmą udział w regatach The Tall Ships Races w 2018 r.

„Sezon, który kończymy był pod znakiem wielkich żagli, gdyż w tym roku w Szczecinie odbywał się finał regat The Tall Ships Races” – powiedział PAP Mateusz Szubski z Centrum Żeglarskiego.

Jak podkreślił, było to wydarzenie „bardzo udane i dające nadzieję, na organizację kolejnej tak wielkiej imprezy żeglarskiej w mieście”.

Mateusz Szubski zapowiedział, że jachty wraz z reprezentacją ze Szczecina wezmą udział w przyszłorocznych regatach The Tall Ships Races.

„Do tej pory nie ustalono ostatecznej liczby jednostek, ale możemy być pewni, że Urtica i Dar Szczecina będą płynąć w którymś z etapów regat. Jednocześnie planujemy obozy na optymistach oraz wyprawy kajakowe, w tym jedną dużą na Morzu Bałtyckim” – dodał.

„Żeglarstwo w Polsce staje się bardzo popularne. Świadczy o tym sytuacja na szczecińskich marinach, gdzie obecnie posiadamy 200 miejsc postojowych dla jednostek i wszystkie one są sprzedane” – powiedział PAP Łukasz Pundyk z Centrum Żeglarstwa.

Łukasz Pundyk zaznaczył, że w nadchodzącym sezonie żeglarskim będą prowadzone intensywne zajęcia dla dzieci i młodzieży.

„Duży nacisk chcemy położyć na rozwój szkółki żeglarskiej po to, aby każde dziecko w Szczecinie miało możliwość dotknąć i poczuć co to jest wiatr w żaglach. Obecnie szacujemy, że stałych uczestników, którzy regularnie trenują u nas i pływają z nami od optymistów po jachty pełnomorskie to ok. 250” – wyjaśnił.

Pytany o planowane inwestycje, zapowiedział, że w przyszłym sezonie prace modernizacyjne będą koncentrować się na starej części mariny przy ul. Przestrzennej.

„Chcemy inwestować w nowe pomosty na marinie, zaś w 2019 r. liczymy, że uda nam się zdobyć środki z budżetu miasta na suwnicę” – oznajmił Łukasz Pundyk.

Szczeciński finał zlotu wielkich żaglowców był w 2017 r. największą imprezą plenerową w Polsce. Miasto już po raz trzeci – podobnie jak w 2007 i 2013 roku – było gospodarzem The Tall Ships Races.

Podczas tegorocznych regat jednostki pokonały łącznie 1944 km. Międzynarodowe załogi wyruszyły 30 czerwca ze szwedzkiego Halmstad przez fińskie porty Turku i Kotka, litewską Kłajpedę by zakończyć wyścig w polskim porcie 5 sierpnia.

Przyszłoroczne The Tall Ships Races rozpoczną się 11 lipca w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Trasa regat będzie przebiegać przez duński port Esbjerg i norweski Stavanger. Finał zlotu zaplanowano na początku sierpnia 2018 r. w holenderskim mieście Harlinge.

The Tall Ships Races wrócą na Morze Bałtyckie w 2021 r.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 roku. Polska bierze w nich udział od 1972 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl