Zagraniczny rynek dyskryminuje polską żywność

W związku z licznymi atakami na polską żywność opisywanymi przez zagraniczną prasę europoseł Tomasz Poręba i Janusz Wojciechowski zaapelowali do polskiego rządu o zintensyfikowanie działań mających na celu obronę naszych producentów i przetwórców. O interwencję w tej sprawie zwrócono się także do unijnego komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Toniego Borga.

W ciągu ostatnich miesięcy w zagranicznych mediach ukazał się szereg krytycznych materiałów na temat jakości polskiej żywności. Fala krytyki pod adresem Polski przetoczyła się w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie polskich dostawców oskarżano o sprzedaż zanieczyszczonych produktów wołowych. Efektem tych oskarżeń był m.in. bojkot polskiej żywności w Danii.

Od wielu miesięcy trwa tymczasem intensywna kampania przeciwko polskim artykułom spożywczym w Czechach i na Słowacji. Zdaniem europosła Tomasza Poręby polski rząd nie interweniuje w tej sprawie wystarczająco skutecznie.

– Ta wielomiesięczna kampania bardzo negatywnie odbija się na wizerunku polskich producentów i przetwórców. Sprzedaż naszych towarów spadła od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Rząd musi działać znacznie energiczniej. Koszyk produktów to zdecydowanie za mało, by odbudować zaufanie zagranicznych konsumentów – powiedział europoseł PiS, nawiązując do polskich produktów przekazanych słowackiemu premierowi przez Donalda Tuska.

Tomasz Poręba krytycznie ocenił także rezultaty poniedziałkowego spotkania Stanisława Kalemby z czeskim ministrem rolnictwa Petrem Bendlem.

– Dla polskich producentów to spotkanie nie przyniosło żadnych pozytywnych skutków. Trzeba pamiętać, że problem dotyczy nie tylko Czech, ale także Słowacji i w obu tych krajach potrzebna jest interwencja szefa MSZ i premiera – przekonywał europoseł PiS.

Europoseł Tomasz Poręba podkreślił, że w tej sprawie zawodzą także polskie placówki dyplomatyczne w Czechach i na Słowacji, które wykazują się zupełną biernością.

Europosłowie PiS zwrócili się z listami do premiera Donalda Tuska, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby oraz ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, w których proszą o wskazanie działań podejmowanych w kwestii polskiej żywności przez polski rząd.

Czytaj treść listu

Europoseł Tomasz Poręba skierował także pismo do unijnego komisarza ds. zdrowia i ochrony konsumentów Toniego Borga, w którym pyta o działania Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Janusz Wojciechowski podkreślił konieczność wypracowania mechanizmu pozytywnie odróżniającego polską żywność. Zdaniem europosła PiS promocji polskich produktów sprzyjałby całkowity zakaz GMO oraz utrzymanie zakazu uboju rytualnego.

– Dla wielu konsumentów jest to ważna, odwołująca się do ich wrażliwości, informacja, że produkty mięsne w Polsce są pozyskiwane w wyniku humanitarnego uboju a nie okrutnego uboju rytualnego zaznaczył Janusz Wojciechowski.

EKR/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl