Zachodniopomorskie: Leśnicy przygotowali ok. 6 tys. świątecznych choinek

Około 6 tys. choinek przygotowali do sprzedaży przed świętami Bożego Narodzenia leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Jak podkreślają, drzewko z plantacji choinkowych jest bardziej ekologiczne, niż sztuczna choinka.

„Leśnicy przygotowali na święta około 6 tys. drzewek” – powiedziała PAP Jolanta Gaczyńska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Pastwowych w Szczecinie.

Jak dodała, najwięcej jest świerków, które są najbardziej popularne, ale można kupić także sosny i jodły.

„Drzewka pochodzące z plantacji choinkowych można kupić w każdym nadleśnictwie w kilku miejscach. Zazwyczaj są to leśniczówki, szkółki leśne, czy siedziby poszczególnych nadleśnictw. Dokładne miejsca sprzedaży, godziny otwarcia punktów i ceny można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw” – dodała Jolanta Gaczyńska.

Podkreśliła, że jeżeli decydujemy się kupić drzewko od leśników, będziemy mieć pewność, że pochodzi ono z plantacji i zostało legalnie wycięte.

Dodaje, że przy wyborze drzewka powinniśmy zwracać uwagę na jego świeżość, ponieważ drzewka, które są najbardziej świeże postoją najdłużej.

„Świeżą choinkę można poznać po zielonych igłach i gałęziach, które powinny się uginać, a nie łamać. Jeżeli gałęzie się łamią oznacza to, że drzewko jest suche i nie postoi długo” – dodała.

„Drzewka przygotowane przez leśników trafiają do sprzedaży w partiach wyciętych tuż przed sprzedażą, co powoduje, że są świeże” – przekonuje Jolanta Gaczyńska.

Jak podkreślają leśnicy, dyskusja o wyższości sztucznej choinki nad świeżą wywołana jest nieznajomością form produkcji tej drugiej.

Leśnicy pozyskują drzewka podczas zabiegów hodowlanych lub oferują pochodzące z plantacji choinkowych. Plantacje takie zakłada się m.in. pod liniami wysokiego napięcia, pod którymi nigdy nie będzie wysokiego lasu. Drzewka te chronią także klimat, ponieważ zanim trafią do domów tak, jak inne drzewa, pochłaniają dwutlenek węgla oddając tlen. Świeże drzewka choinkowe można po świętach zutylizować, np. przeznaczyć na kompost.

Jeśli chodzi o sztuczne drzewka, to można ich wprawdzie używać wielokrotnie, ale sama produkcja jest szkodliwa dla środowiska, a recykling w zasadzie niemożliwy. Sztuczne choinki wykonane są z PCV i metalu; rozkład może potrwać nawet 400 lat. W czasie produkcji zanieczyszczane jest także powietrze i woda.

Sztuczna choinka ponadto nie pachnie tak, jak świeża, która wydziela olejki eteryczne.

Choinka naturalna przyczynia się do emisji ok. 3,5 kilogramów dwutlenku węgla (jeżeli jest później np. spalona), natomiast spalenie sztucznej sprawia, że do atmosfery trafia 40 kilogramów dwutlenku węgla.

RDLP w Szczecinie to jedna z 17 regionalnych dyrekcji w Polsce. Rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województw: zachodniopomorskiego lubuskiego i wielkopolskiego. Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 690 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 660 tys. ha.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl