Zabytkowy kościół w Nakonowie wyremontowany dzięki dofinansowaniu MKiDN

Zabytkowy, drewniany kościół w Nakonowie (woj. kujawsko-pomorskie) z 1765 r. został kompleksowo wyremontowany dzięki dofinansowaniu m.in. z MKiDN – podał resort, dodając, że to jeden z cenniejszych przykładów architektury zrębowej, zrealizowanej na terenie wiejskim.

Ministerstwo na remont dachu i wnętrza zabytkowego kościoła filialnego pw. św. Marka w Nakonowie w ciągu dwóch lat (2018 i 2017) przekazało łącznie 310 tys. zł. Dodatkowego wsparcia z Funduszu Kościelnego udzieliło również MSWiA.

W czwartek pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa w kościele odbyła się uroczysta Eucharystia dziękczynna. Uczestniczył w niej wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

„Na ręce ks. proboszcza składam serdeczne podziękowanie za zaangażowanie w działania mające na celu przywrócenie świetności kościoła filialnego w Nakonowie. Pragnę również wyrazić uznanie dla dokonań na rzecz ochrony zabytków sakralnych na terenie Diecezji Włocławskiej Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Wiesławowi Meringowi” – powiedział minister kultury.

Dodał, że „wszystkim, którzy podjęli trud opieki nad tym cennym zabytkiem budownictwa drewnianego i wytrwali w dążeniu do utrzymania go w jak najlepszym stanie, najgoręcej dziękuję”.

Pierwszy kościół w Nakonowie pochodził z II poł. XVI wieku. Został wybudowany przez miejscowego młynarza w pobliżu młyna zwanego „Diabełkiem”. Nazwa ta wywodzi się od miana, jakim określano dawną osadę młyńską – Diabełek. Obecny kościół filialny stoi na miejscu pierwotnej świątyni od 1765 r. Został gruntownie odnowiony w 1958 r. (dobudowano wówczas zakrystię i kruchtę), a trzydzieści lat później zmieniono pokrycie dachowe nad prezbiterium z eternitu na blachę ocynkowaną.

Kościół jest orientowany. Usytuowany na wzniesieniu, po południowej stronie drogi, w zachodnim końcu wsi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl