Za kilka lat zabraknie w Polsce chirurgów

Za kilka lat chirurgia będzie w Polsce specjalnością deficytową. Niektórych pacjentów nie będzie miał kto operować – ostrzega w rozmowie z prof. Marek Krawczyk, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich. 

Raport o tej niepokojącej sytuacji specjalista ma przedstawić w środę podczas ceremonii otwarcia 66. kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich, który odbędzie się w Warszawie.

Prof. Krawczyk twierdzi, że polskiej chirurgii grozi luka pokoleniowa. Prawie co czwarty chirurg w naszym kraju jest już w wieku emerytalnym.

Wielu z nich wciąż jeszcze operuje, bo są sprawni i kochają swój zawód, ale w najbliższych latach będą odchodzić z zawodu, a następców jest zdecydowanie zbyt mało – podkreśla prezes TChP.

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w 2011 r. było w Polsce 9,6 tys. chirurgów, spośród których 8,8 tys. nadal uprawiało swój zawód. Aż 2,2 tys. operatorów było w wieku emerytalnym, czyli niemal 24 proc. Jednocześnie od kilku lat spada liczba młodych adeptów chirurgii ogólnej. Coraz mniej lekarzy przystępuje do egzaminu z tej specjalności, a powinno być ich coraz więcej.

Efekt jest taki, że już teraz pod względem liczby operatorów w przeliczeniu na mieszkańca jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. W USA na 100 tys. ludzi przypada 39 chirurgów. W Niemczech – 27, we Włoszech – 23, w Szwecji – 20, a w Polsce – zaledwie 15.

Prof. Krawczyk uważa, że młodzi lekarze nie są zainteresowani chirurgią ponieważ jest to trudna specjalność, wymagająca wieloletniej praktyki, a jest coraz mniej intratna finansowo. Po 6 latach specjalizacji lekarz może już operować, ale nie jest jeszcze w pełni samodzielnym chirurgiem. Potrzebuje jeszcze kilku lat praktyki.

Jego uposażenie jest natomiast mniej atrakcyjne niż w wielu innych specjalnościach medycznych, niewspółmierne do jego wysiłku i umiejętności – dodaje specjalista.

Kto zatem będzie operował pacjentów onkologicznych, gdy zabraknie chirurgów, jak będzie wyglądało leczenie chorych na nowotwory? – pyta specjalista. Przyznaje, że nowoczesna radioterapia i chemioterapia jest uzupełnieniem leczenia tych pacjentów, jednak dominująca rola chirurgii się na razie nie zmienia.

66. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich potrwa do 21 września. Odbędzie się 50 sesji naukowych, podczas których zostanie wygłoszonych 285 wykładów. W obradach wezmą udział chirurdzy z zagranicy: Niemiec, Francji, USA, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Towarzystwo Chirurgów Polskich powstało w 1921 r., ale zjazdy chirurgów polskich odbywają się od 124 lat. Pierwszy z nich w 1889 r. zorganizował wybitny chirurg prof. Ludwik Rydygier. Prof. Marek Krawczyk jest 43. prezesem TChP.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl