XXI Światowy Dzień Chorego

W uroczystość Matki Bożej z Lourdes – w Kościele katolickim po raz  XXI obchodzony  będzie Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych i tych, którzy im służą.

Papież Benedykt XVI w orędziu na XXI Światowy Dzień Chorego podkreślił, że wierni powinni być jak biblijny Miłosierny Samarytanin – pomagać potrzebującemu.

„Chodzi mianowicie o to, by czerpać z nieskończonej miłości Boga – utrzymując z Nim silną relację w modlitwie – siłę do tego, by na co dzień troszczyć się konkretnie, na wzór Miłosiernego Samarytanina, o osoby zranione na ciele i na duchu, proszące o pomoc, także gdy są to osoby nieznane i pozbawione zasobów” – wyjaśnił papież.

Służba chorym to nie tylko posługa duszpasterzy i pracowników służby zdrowia, ale wszystkich.

„Nie unikanie cierpienia ani ucieczka od bólu uzdrawia człowieka, ale zdolność jego akceptacji, dojrzewania w nim prowadzi do odnajdywania sensu przez zjednoczenie z Chrystusem, który cierpiał z nieskończoną miłością” – głosi orędzie.

Orędzie Ojca św. na XXI Światowy Dzień Chorego [czytaj]

Tego dnia w świątyniach sprawowane są uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych. Biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają chorych w szpitalach.

– We wszystkich kościołach, diecezjach, będzie w jakiś sposób zaakcentowana ta pamięć o chorych. Myślę, że ta pamięć obejmie nie tylko chorych, ale także pochylonych wiekiem oraz samotnych. Warto w tym dniu pamiętać i zauważyć, że choroba może być bardzo ważnym okresem w życiu każdego z nas. To czas kiedy człowiek musi zatrzymać się na tej drodze, podjąć refleksję wobec dotychczasowego rytmu, wobec przyszłości, która go czeka. Pan Bóg niekiedy posługuje się tym znakiem czasu, jakim jest choroba, żeby przybliżyć ludzi do siebie. Przybliżyć ludzi do innych. Dać szansę pojednania z innymi, podziękowania za to, że nam pomagają – powiedział ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. abp dodaje, że choroba jednego człowieka we wspólnocie wyzwala dobroć, miłość, życzliwość i pomoc.

–  Choroba to bardzo ważny moment w Bożych planach. Moment, za który trzeba Panu Bogu dziękować i wyciągnąć z niego dobro. Natomiast nie pozostawiajmy chorych samych na uboczu naszego życia. Oni także swoją chorobą uczą nas życia i pomagają Chrystusowi cierpiącemu i umierającemu na krzyżu dopełnić to, czego Jego męczenie dostawało. W męce zostawione jest miejsce dla każdego chorego, dla każdego cierpienia – podkreślał ksiądz arcybiskup.

W tym dniu rysują się nam dwie drogi – mówi ks. Wojciech Bartoszek, Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych.

– Pierwsza to apostolstwo chorych. Jest to droga, w której chorzy odkrywają sens cierpienia i ofiarują to cierpienie w różnych intencjach. Apostolstwo chorych rodzi się z duszpasterstwa chorych. Z ludzkiego towarzyszenia chorym czyli obecności z drugą osobą oraz z towarzyszenia sakramentalnego czyli z duszpasterstwa. Stąd bardzo ważne są inicjatywy rodziny, Kościoła oraz innych wolontariuszy, którzy są przy chorych nie tylko w tym dniu.

Główne obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczynają się w niemieckim Altötting

– O godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył Legat Papieski ks. abp Zygmunt Zimowski. W Niemczech obecny jest również Nuncjusz oraz wielu biskupów. Przybyli chorzy z różnych stron. Mimo śniegu i mrozu, zimowa temperatura w Bawarii nie odstraszyła wiernych –  informował  ks. Janusz Malski, międzynarodowy przełożony Cichych Pracowników Krzyża.

***

 

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. – zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI – obchody mają charakter diecezjalny.

Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II „Salvifici doloris”, poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję „do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju”.

 

 

Wypowiedź ks. abp. Józefa Michalika


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź ks. Janusza Malskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl