XXI Rocznica Radia Maryja – uroczystości w Toruniu

Jutro w Toruniu odbędą się uroczystości XXI Rocznicy Radia Maryja. Z tej okazji do Grodu Kopernika przybędą pielgrzymi z całego kraju i różnych części świata.

Rocznicowe uroczystości odbędą się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy ulicy św. Józefa w Toruniu. Rozpoczną się o godz. 12.30 modlitwą różańcową. Następnie zaplanowano koncert Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen i Orkiestry Koncertowej „Victoria”. O godzinie 15:00 zgromadzeni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pół godziny później Mszy św. dziękczynnej będzie przewodniczył ks. bp Andrzej Suski – pasterz diecezji toruńskiej, homilię wygłosi ks. bp Ignacy Dec – pasterz diecezji świdnickiej.

Miniony rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń dla Radiowej Rodziny, za które słuchacze toruńskiej rozgłośni będą dziękować. Jest także wiele spraw, które Rodzina Radia Maryja chce zawierzyć Matce Bożej – wśród nich miejsce dla TV Trwam na cyfrowym multipleksie.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik w wywiadzie dla Radia Maryja i TV Trwam powiedział, że poprzez decyzję KRRiT dyskryminuje katolicką stację i narusza deklarowane prawa pluralizmu w mediach.

– Nie znalazła się tam telewizja, która ma nieco inny profil. (…) Większa część społeczeństwa to katolicy, oni powinni mieć prawo. Jeśli 2 i pół miliona osób wyraża wolę, domaga się tego, a tych ludzi jest znacznie więcej, czemu nie dać miejsca na multipleksie. Znalazło się tam wiele organizacji, a akurat dla tej telewizji się nie znalazło – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Ks. abp Józef Michalik zauważył, że decyzja KRRiT wywołała poruszenie w społeczeństwie, aby je teraz uspokoić wystarczyłaby jedna właściwa decyzja.

– Budzi się społeczna świadomość, poczucie odpowiedzialności za to co się dokonało. Odebrane jest to, jako niesprawiedliwość, niewierność zasadzie, którą sami ogłosiliśmy. Myślę, że nasze społeczeństwo dojrzeje i dojrzeją instytucje, które powinny podjąć właściwą decyzję. Potrzeba jednej decyzji, która uzdrowi i uspokoi Naród – zaznacza ks. abp Józef Michalik.

Radio Maryja poprzez swoją misję Nowej Ewangelizacji wychodzi naprzeciw współczesnemu chaosowi wartości i dezinformacji, która panuje w świecie mediów – podsumował 21-letnią działalność katolickiej rozgłośni prof. Piotr Jaroszyński.

Wykładowca WSKSiM i KUL wyjaśnił, że dziś odczuwamy brak prawdy, która służy wolności człowieka. Radio Maryja otwiera ludzi na głos sumienia i naucza wiary już 21 lat.

– Radio Maryja pomaga odnaleźć się w niezwykłym zawirowaniu, jakiemu jesteśmy poddawani w Polsce i świecie. Człowiek może znaleźć się w różnych sytuacjach, a najgorsze jest to, gdy straci orientację. Nie wie kto jest kim, co jest jego celem, co jest dobre, a co złe, co jest prawdą, co fikcją. Na przekór temu chaosowi, który oczywiście prowokowany jest sztucznie, wychodzi cała działalność Radia Maryja – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Radio Maryja pełni misję, której znaczenia nie da się ująć w ciasne ramy wyliczeń czy badań. Jest głosem dla ludzi oraz głosem ludzi, którym nie jest obojętne to co dzieje się z Ojczyzną i światem.

– Wszystkich, którzy mają poczucie nie tylko odpowiedzialności, ale przede wszystkim chcą zachować ludzki wymiar naszego życia, mówiąc górnolotnie naszego życia na ziemi i ku Bogu. Dlatego rola Radia Maryja jest nie do zanegowania i nie można jej przecenić, bo jest to jedyna rola. Dlatego musimy ze wszystkich sił bronić Radia Maryja – dodał prof. Piotr Jaroszyński  

W całej Polsce trwają już ostatnie przygotowania i zapisy przed wyjazdem na sobotnie uroczystości – mówi jeden z organizatorów wyjazdu.

– Zachęcam do tego, żeby wybrać się z nami i osobiście  zobaczyć jak to z tym Radiem Maryja jest w rzeczywistości i z ludźmi to radio tworzącymi. Mamy zapisanych ludzi w różnym wieku. Są także osoby młode, wbrew temu, co jakby mówi propaganda przeciwna Radiu Maryja – powiedział jeden z organizatorów wyjazdu.

Na antenie naszej rozgłośni, na bieżąco podawane są informacje na temat wolnych miejsc w autokarach. Niezdecydowanych do wyjazdu zachęca pani Małgorzata z Rzeszowa.

– Naprawdę warto jechać. Jest to Rodzina Radia Maryja bardzo rozmodlona, rozśpiewana, nawet bym powiedziała – roztańczona. Raz do roku na tę uroczystości jeździmy, chyba już od 10 lat – podkreśliła pani Małgorzata z Rzeszowa.

Miniony rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń dla radiowej rodziny, za które słuchacze toruńskiej rozgłośni chcą podziękować. Jest także wiele spraw, które Rodzina Radia Maryja chce zawierzyć Matce Bożej – wśród nich przyznanie TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.

– Przede wszystkim jedziemy podziękować Matce Bożej za Jej radio. Przeprosić za to wszystko, co było złe. A także dziękować za nasz kraj – powiedziała pani Małgorzata z Rzeszowa.

Zarówno pielgrzymi, jak i mieszkańcy Torunia muszą się przygotować na zmiany w ruchu drogowym.

Od około godziny 8:00 będą zamknięte dojazdy od ulicy św. Józefa do wjazdu hospicjum, odcinka ulicy Grunwaldzkiej. Będzie też zamknięty odcinek ulicy Grunwaldzkiej, między ulicą Borowiacką, a ulicą Św. Józefa. Zamknięta też będzie ulica Żwirki i Wigury, na odcinku Legionów i Grudziądzkiej. Nie będzie to dotyczyło autobusów, zwłaszcza linii MZK. Będzie również zmiana organizacji ruchu przy ulicy Św. Józefa, będzie ulicą jednokierunkową na odcinku od Grunwaldzkiej do Placu Frelichowskiego – powiedziała rzecznik Policji w Toruniu, Wioletta Dąbrowska.

Jak co roku policja prosi pielgrzymów o ostrożność.

– Rzeczy osobiste, dla nas istotne należy chować w wewnętrznych kieszeniach odzieży, najlepiej zasuwanych. Kobiety noszą, ze sobą torebki. Trzymajmy je na ramieniu, sprawdźmy czy mamy dobrze zasunięty zamek i jeśli znajdujemy się w tłumie należy łokciem przytulić torebkę do siebie – ostrzega podinsp. Wioleta Dąbrowska.

Na sobotnie uroczystości wybierają się pielgrzymi z całego kraju. Nasza słuchaczka, która do tej pory już 17 razy świętowała Rocznicę Powstania Radia Maryja w Toruniu, nie wyobraża sobie, by mogło jej zabraknąć również i w tym roku.

– Nie wyobrażam sobie, żebym tam nie była. Staram się zabrać słuchaczy i sympatyków Radia Maryja. Pamiętam kiedy byliśmy na Jasnej Górze, miałam transparent Dziękujemy Radiu Maryja za budzenie naszych sumień. To w dalszym ciągu trwa w nas, Polakom jest potrzebne, bo nie wiem jak wyglądałaby rzeczywistość bez Radia Maryja – mówiła słuchaczka.

8 grudnia uroczystości rocznicowe odbędą się w Bydgoszczy.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl