XVII Forum Polonijne

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej zakończyło się XVII Forum Polonijne. Czterodniowe spotkanie przebiegało pod hasłem „Polonia wierna polskiej tradycji”. W forum uczestniczyli przedstawiciele Polonii z 13 krajów świata.

Inż. Zbigniew Wysocki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego podkreślił, że podczas forum poruszano najważniejsze problemy naszej Ojczyzny. „Polonia liczy na zmiany – chcemy, aby wyniki naszych spotkań, naszych działań przełożyły się na konkretne rezultaty społeczno-polityczne w Polsce” – akcentował inż. Zbigniew Wysocki.

– To, co się dzieje w ciągu ostatnich 5 lat, ale i to, co obserwowaliśmy przez ostatnich 20. wyłączam z tego 2 krótkie momenty: kiedy Jan Olszewski był premierem – szliśmy w dobrym kierunku oraz kiedy premierem był Jarosław Kaczyński – za krótko i bezskutecznie. Teraz oczekuję takich efektów, które doprowadzą nas do rządzenia we własnym kraju. Dzisiaj nie rządzi rząd, który byłby zainteresowany dobrem Polski. Na efekt musimy czekać. Bardzo bym się cieszył gdybyśmy na naszym następnym forum – przewidzianym za rok w tym samy miejscu – mogli się cieszyć sytuacją podobną jaką mamy dziś na Węgrzech. Byśmy się cieszyli prawdziwą drogą do suwerenności. Żeby władze były reprezentantem naszego interesu: wewnętrznego, europejskiego i światowego – powiedział inż. Zbigniew Wysocki.

O. Gerard Filak, wieloletni duszpasterz Polaków w Norwegii, akcentował na patriotyczny wymiar spotkań polonijnych organizowanych w WSKSiM.

– Jestem szczęśliwy, że mogę tu być. Dowiadujemy się jaka jest sytuacja w świecie. To jest mądre, bo powinniśmy się poznawać, budować i pokazywać – szczególnie młodzieży – jak kochać naszą matkę – Ojczyznę – powiedział o. Gerard Filak.

Marian Banaś, wiceprzewodniczący zarządu Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego, zwrócił uwagę, że rząd Donalda Tuska coraz mniej uwagi poświęca sprawom Polonii.

– Podczas prowadzonej dyskusji doszliśmy do wniosku, że opieka państwa jest coraz mniejsza. To jest bardzo niepokojące. Tym niemniej jestem pod szczególnym wrażeniem prężności ośrodków patriotycznych głęboko związanych z Kościołem oraz religijnością zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Są to nasi koledzy z Wileńszczyzny, Białorusi, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Norwegii, Belgii, Francji, Szwajcarii, prawie z całego świata. To świadczy o sile narodu polskiego, potencjale, który niestety nie jest do końca wykorzystywany. To są nasi polscy ambasadorowie za granicą – powiedział Marian Banaś.

Troska o sprawy naszej Ojczyzny – jest jedyną przyszłością, która da nam siłę jako narodowi – dodał Marian Banaś.

– Powinniśmy przywiązywać większą wagę do kontaktów, do więzi i treści, które stanowią fundament naszej polskości czyli wiary, religii, troski o naszą Ojczyznę. Poprzez wiarę zwiększamy naszą miłość do Ojczyzny. Musimy dbać o to, aby to rozwijać i krzewić. To jest jedyna przyszłość, która da nam siłę jako narodowi. Pozwoli zrealizować właściwe powołanie jako ludzi, których celem jest zbawienie oraz właściwe powołanie jako narodu i państwa, które ma pomóc ludziom w tej funkcji – podkreślił Marian Banaś.

W dorocznym spotkaniu Polonii, które odbyło się w murach WSKSiM uczestniczyli przedstawiciele Polonii z 13 krajów świata m.in. z Austrii, Australii, Niemiec, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii, Ukrainy, Hiszpanii czy Kanady. Oprócz Polaków z zagranicy na spotkanie przybyli parlamentarzyści i przedstawiciele środowisk naukowych.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl