Wystawy IPN w Katowicach

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach we współpracy z licznymi szkołami oraz stowarzyszeniami organizuje liczne wystawy poświęcone najnowszej historii Polski.

Działalność edukacyjna prowadzona przez OBEP ma na celu wspieranie kształcenia historycznego Polaków oraz upowszechnianie wiedzy o najnowszej historii Polski w różnych formach, m.in. przez organizowanie wystaw.

Wystawa „Wolni i Solidarni” – Myszków, 20 maj – 4 czerwic 2013

W dniach od 20 maja do 4 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół Publicznych Nr 2 im. Jana Pawła II w Myszkowie (ul. Jaworznicka 34) prezentowana jest wystawa  „Wolni i Solidarni”, przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza z wrocławskiego Stowarzyszenia Solidarność Walcząca.

Ekspozycja przedstawia założenia ideowe i działalność jednego z największych i najbardziej radykalnych ugrupowań opozycji antykomunistycznej lat osiemdziesiątych – Solidarności Walczącej, powstałej w 1982 r. Zaprezentowane zostały główne pola aktywności organizacji – działalność wydawnicza, radiowa, akcje protestacyjne, demonstracje uliczne oraz sylwetki czołowych działaczy. Pokazane zostały kulisy walki podziemnych struktur SW z organami bezpieczeństwa PRL i innych państw bloku wschodniego, w tym przygotowania do stawiania czynnego oporu i produkcji broni.

Wystawa  „Za chleb i wolność. Lata 1978 1981” –   Żarki, 20 maj – 10 czerwiec 2013

W dniach od 20 maja do 10 czerwca 2013 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II (ul. Ofiar Katynia 3), prezentowana będzie wystawa  „Za chleb i wolność. Lata 1978 1981” .

Jest to historia najnowsza Polski opowiedziana obiektywami fotoaparatów. To unikalne fotografie, w większości nigdy dotąd niepublikowane, dokumentujące Polskę tamtych lat w jej przełomowych momentach. Niejednokrotnie są to zdjęcia wykonane przez amatorów, niekiedy nawet anonimowych, którzy przypadkiem znale li się w miejscu wydarzeń i mieli przy sobie aparat fotograficzny.

Wyboru fotogramów z bogatych zbiorów IPN dokonał zespół złożony z uczestników tamtych wydarzeń, członków Stowarzyszenia  13 Grudnia  i pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę opracowali: Kamil Burzyński, Dominik Cieszkowski, Anna Jagodzińska, Sławomir Karpiński, Romuald Lazarowicz, Grzegorz Majchrzak, Dorota Serwadczak oraz Jan Żaryn. Honorowy patronat nad wystawą objęli: Prymas Polski Senior Kardynał Józef Glemp i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.

Wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki – Ochotnik do Auschwitz” – Lubliniec, 20 maj – 10 czerwiec 2013

W dniach od 20 maja do 10 czerwca 2013 r. w Gimnazjum Nr 2 im. Jana Pawła II w Lublińcu (ul. Droniowicka 45) prezentowana będzie wystawa  „Rotmistrz Witold Pilecki – Ochotnik do Auschwitz „. Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego – uczestnika akcji rozbrajania

Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r.  świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje (m.in. o zagładzie Żydów) oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie aresztowany przez UB i skazany na  śmierć w 1948 r.

Wystawa „…O Orła w koronie – Zgrupowanie partyzanckie Błyskawica – Częstochowa, 20 maj – 4 czerwiec 2013

W dniach od 20 maja do 4 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie (ul. Targowa 29) prezentowana będzie wystawa „…O Orła w koronie – Zgrupowanie partyzanckie Błyskawica” .

Ekspozycja przybliża historię zgrupowania partyzanckiego Błyskawica – żołnierzy  wyklętych z Podhala – oraz jego dowódcę Józefa Kurasia Ognia , którego to przez szereg lat PRL-u, a zwłaszcza w drugiej połowie lat 40., przedstawiano wyłącznie jako psychopatę,  znanego już przed wojną koniokrada  i bandytę  odznaczającego się szczególnym sadyzmem wobec eksploatowanej ludno ci góralskiej . Z kolei Stefan Korboński, sprawujący w 1945 r. obowiązki delegata rządu RP na kraj, nazywał go  Królem Podhala i  tatrzańskim Janosikiem dwudziestego wieku, którego sława na Podhalu żyć będzie przez wiele lat przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dziś Józef Kura  przez niektórych jest uznawany za postać kontrowersyjną.

Wystawa „Powstańczy zryw w Czortkowie w 1940 roku – Krzepice, 13 -27 maj 2013

W dniach od 13 do 27 maja 2013 r. w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Krzepicach (ul. Adama Mickiewicza 17) prezentowana będzie wystawa Powstańczy zryw w Czortkowie w 1940 roku .

Autorem wystawy  Powstańczy zryw w Czortkowie w 1940 roku  jest Stanisław Maria Jankowski, a projektu graficznego Dariusz Grochal. Ekspozycję wystawy upamiętniająca zryw w Czortkowie oraz jej uczestników, zaprezentowano po raz pierwszy w 60. rocznicę próby opanowania miasta, 20 stycznia 2005 r., w Krakowie. Jej organizatorem było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Fundacja Kultury Polskiej w Bostonie, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.

Wystawa  „1966   Millenium kontra 1000-lecie „ –   Częstochowa, 10 maj – 3 czerwiec 2013

W dniach od 10 maja do 3 czerwca 2013 r. w Kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie (ul. Michałowskiego 28A) prezentowana jest wystawa  „1966   Millenium kontra 1000-lecie” . Autorami ekspozycji są historycy z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu   dr Stanisław Jankowiak i Filip Leśniak. Wystawa przedstawia uroczyste obchody tysiąclecia przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa w 1966 r. oraz wysiłki podejmowane przez władze komunistyczne, aby przeszkodzić tym uroczystościom.

Wystawie towarzyszy film dokumentalny  Tysiąclecie kontra Milenium , w realizacji Grzegorza Kopcia i Wojciecha Słoty. Film, oparty na materiałach operacyjnych SB, komentarzach historyków, wypowiedziach  świadków i uczestników tamtych wydarzeń, stanowi interesujący komentarz do wystawy. Przedstawia przygotowania i przebieg uroczystości milenijnych w
Częstochowie, Piekarach  Śląskich  i Sosnowcu. Pokazuje kulisy zakłócania przez władze komunistyczne tych obchodów, ujawnia działania aparatu bezpieczeństwa, a także przedstawia przygotowania i przebieg konkurencyjnych uroczystości Tysiąclecia Państwa Polskiego.

 

IPN Katowice/ RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl