Wystawa „Odblask tajemnicy”

Niecodzienna wystawa dzieł współczesnych polskich artystów inspirowanych  Biblią to swoisty hołd twórców złożony dla świętego Jana Pawła II w 100. rocznice jego urodzin.  Wystawę „Odblask tajemnicy”  od dziś można podziwiać w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.  

Wystawa „Odblask tajemnicy” jest odpowiedzią twórców na list św. Jana Pawła II do artystów z 1999 r. Ojciec Święty zachęcał w nim artystów, aby przedstawiali w swych dziełach tajemnice Boga. Ekspozycja była prezentowana w wielu miastach w Polsce, a także i w Europie, w tym w Londynie – mówi pomysłodawca wystawy Stefan Kukowski.

– W tej chwili gości ona w Toruniu i chwała organizatorom, że podjęli się trudu, aby pokazać te rzeczy na żywo, ale także w formie wirtualnej przekazać innym odbiorcom – wyjaśnia Stefan Kukowski, pomysłodawca wystawy.

Wystawa prezentowana jest w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Papież Polak wiedział, że sztuka, która przez wieki  inspirowała się religią, odchodzi od wiary. Dlatego  św. Jan Paweł II wystosował  pierwszy w historii  list do artystów – podkreśla ojciec dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– 80 proc. dzieł sztuki w świecie płynie z inspiracji biblijnej. Rozumiał to i czuł św. Jan Paweł II. Dlatego bardzo pragnął w Kościele artystów, którzy uzupełniają tę funkcję kapłańską, bo oni w swoich dziełach wyrażają to, co niewidzialne – wskazuje o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Ekspozycja jest też okazją do głębszej refleksji nad nauczaniem św. Jana Pawła II – mówi kustosz wystawy Andrzej Jaworski.

– Ci, którzy przyjdą do tej świątyni w Toruniu, będą mogli zobaczyć i  przemyśleć naukę wielkiego Papieża Polaka, który kierował do nas różne słowa, a które dziś możemy odbierać przez sztukę współczesną – ocenia Andrzej Jaworski.

Ekspozycja zawiera prace 12 polskich malarzy współczesnych, obrazy przedstawiają m.in. sceny z życia Pana Jezusa i kult Matki Bożej.

 

TV Trwam News

drukuj