Wystawa o toruńskiej geotermii w Brukseli

„Energia odnawialna w Polsce – toruńska geotermia” to tytuł wystawy, która po południu została otwarta w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Ma ona na celu zaprezentowanie bogactwa źródeł geotermalnych w Polsce na przykładzie toruńskiego odwiertu. Na 15 planszach oraz filmie video można zobaczyć możliwości wykorzystania źródeł geotermalnych w Toruniu, czyli praktycznej realizacji celów energetycznych UE w kraju członkowskim, jakim jest Polska.

Przypomnijmy inwestycja jest realizowana pomimo tego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – po tym jak zmienił się rząd – wypowiedział umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia.

– To co mieliśmy zrobić za pieniądze z Narodowego Funduszu zrealizowaliśmy od początku do końca. Na tym jednak nie zakończyliśmy naszych oprac. Zrobiliśmy drugi odwiert i połączyliśmy oba odwierty rurociągami. Oznacza to, że mamy odwiert eksploatacyjny, z którego będziemy pozyskiwać gorącą wodę. Mamy rurociąg do odwiertu zatłaczającego. Infrastruktura jest już gotowa. Mamy również pozwolenia na budowę. Aktualnie jesteśmy na etapie wyłonienia wykonawcy. Prowadzimy rozmowy z firmą, która najprawdopodobniej – jeżeli dojdziemy do porozumienia – będzie tę inwestycję realizować – powiedział o. Jan Król, CSsR.

Europoseł prof. Mirosław Piotrowski, który jest organizatorem wystawy, stwierdził, że UE deklaruje, że jest za prowadzeniem odwiertów geotermalnych. Tymczasem mówi, że nic nie może zrobić w tej sprawie, podkreśla, że wszystko zależy od polskiego rządu. Poseł wnioskował o kontrolę jednak bezskutecznie.

– Chcemy pokazać co może być i co będzie. Pomimo tego, że inicjatywa ta została zablokowana, tzn. odwleczona w czasie, nie zrezygnowano z prac. Wobec tego przedstawiamy 15 plansz. Ukazują one od początku w jaki sposób woda dociera do gruntów, jak się w tych gruntach znajduje – aż po możliwości wykorzystania, czyli ogrzania miasta, dostarczenia ciepłej wody, a także możliwości rekreacyjnych tj. SPA, czy basenów – bo przecież o to też chodzi. Na zachodzie wiele osób zwłaszcza starszych korzysta z tego typu źródeł. One nie tylko ułatwiają życie – czynią przyjemniejszym, ale także wpływają na zdrowie. Wielu Niemców, czy Francuzów z tego korzysta. Dlatego przedstawiamy prezentację multimedialną na bardzo dużym telebimie – podkreśla prof. Mirosław Piotrowski.

Prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, mówi że geotermia toruńska, przy użytkowaniu tylko jednego otworu wydobywczego jest w stanie zredukować emisję na poziomie 40 tys. ton. Wpisuje się to w unijną politykę klimatyczną.

– Te zasoby geotermalne, ich eksploatacja, to brak emisji dwutlenku węgla w wysokości ok 40 tys. ton rocznie. Wchodzimy bardzo mocno w politykę klimatyczną UE, równocześnie i w oszczędności. Według oceny ta energia ma być tańsza od energii konwencjonalnej produkowanej np. na bazie ropy naftowej – zauważa prof. Jan Szyszko.

POLECAMY AUDYCJĘ AKTUALNOŚCI DNIA z udziałem: o. Jana Króla CSsR, europosła prof. Mirosława Piotrowskiego, prof. Jana Szyszko – byłego ministra środowiska.


GALERIA fot. Katarzyna Cegielska

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl