Wystawa o rodzinie Ulmów na Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie

Wystawę „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych” otwarto we wtorek na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie. Na jej inauguracji obecni byli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i metropolita przemyski ks. abp Adam Szal.

Przybyła też delegacja polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Wystawa – jak podkreślano w czasie jej otwarcia – poświęcona jest rodzinie Ulmów i innym polskim rodzinom, które tak jak ona oddały życie, ratując Żydów podczas II wojny światowej.

W 1942 roku Józef i Wiktoria Ulmowie z Markowej koło Łańcuta przyjęli dwie żydowskie rodziny. W wyniku donosu złożonego przez granatowego policjanta kryjówka ta została odnaleziona przez Niemców. 24 marca 1944 roku żandarmi zamordowali Józefa i ciężarną Wiktorię oraz sześcioro ich dzieci. Zginęło również ośmioro ukrywanych Żydów.

W liście do uczestników inauguracji wystawy prezydent Andrzej Duda napisał: „Losy +Samarytan z Markowej+, jak nazywa się Józefa i Wiktorię Ulmów, zwłaszcza zaś ich męczeńska śmierć wraz z sześciorgiem dzieci, nawet na tle całego terroru i ogromu zbrodni, jakie popełnili niemieccy okupanci na ziemiach polskich, pozostają aż po dziś wstrząsające”.

„Jednocześnie zaś pamiętamy, że Ulmowie są jednymi z setek tysięcy naszych rodaków, którzy pomimo masowych prześladowań i eksterminacji wytrwali do końca w wierności przykazaniu miłości bliźniego i zasadzie solidarności z bliźnimi i współobywatelami, które są fundamentem chrześcijaństwa i wartościami najwyższymi dla naszej polskiej wspólnoty” – dodał prezydent RP.

Zaznaczył następnie: „Świadectwo rodziny Ulmów jest chlubą państwa i narodu polskiego”. Podkreślił zarazem: „Ale uważamy ich za bohaterów nie tylko naszych, lecz całej ludzkości”.

Jak zauważył Jan Józef Kasprzyk, udział Sprawiedliwych przybyłych z Polski w uroczystości za granicą, poświęconej bohaterskim postawom polskich rodzin, ma szczególne znaczenie i potwierdza, że historia rodziny Ulmów nie jest odosobnionym przypadkiem.

„Za pośrednictwem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy są z nami w Rzymie gotowi dzielić się swoimi przeżyciami, pragniemy pokazać naszym zagranicznym przyjaciołom, że jako naród zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa” – dodał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W czasie spotkania na papieskiej uczelni w pobliżu Watykanu przypomniano, że trwa proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Obecny był postulator procesu ksiądz Witold Burda, a także były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ksiądz kardynał Angelo Amato. Ksiądz profesor Jan Mikrut z Uniwersytetu Gregoriańskiego mówił o prześladowaniach Kościoła katolickiego w Polsce w czasie wojny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl