Wystawa nawiązująca do stulecia niepodległości na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Obradom Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który zgromadził w stolicy Górnego Śląska ok. 11 tys. gości ze świata biznesu i polityki, towarzyszą wątki związane z obchodzonym w tym roku stuleciem polskiej niepodległości. Jednym z nich jest poświęcona temu wydarzeniu wystawa.

Do obchodzonej w tym roku rocznicy nawiązywała jedna ze ścieżek tematycznych trwającego od poniedziałku do środy kongresu, w ramach której zastanawiano się m.in. nad rolą państwa w gospodarce – zarówno w II Rzeczypospolitej, jak i obecnie. Otwarto też przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawę „Ojcowie Niepodległości”.

Plenerowa ekspozycja przed katowickim Spodkiem prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 roku: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze z ich sylwetkami opatrzono biogramami po polsku i angielsku oraz licznymi fotografiami.

„Oni (bohaterowie wystawy – PAP) stoją bardzo blisko siebie. Być może w realnym życiu byłoby to trudne z uwagi na ich charaktery, punkt widzenia, temperament. Ale każdemu z nich przyświecała jedna, najważniejsza idea – silne, niepodległe, demokratyczne państwo polskie” – mówił podczas otwarcia wystawy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Plansze tworzące ekspozycję zawierają także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 roku. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1923 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej. Są również przedruki stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.

Twórcy wystawy zwracają uwagę, że wśród jej bohaterów są dyplomaci, żołnierze, politycy, działacze społeczni i artysta. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami.

„Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku wolności” – podał Instytut Pamięci Narodowej.

„Naszą intencją jest przybliżenie szerokiej publiczności wydarzeń sprzed stu lat, w wyniku których Polska wróciła na mapę polityczną Europy i zarazem uświadomienie, jak wielką wartością dla tamtego pokolenia była możliwość życia w niepodległym kraju” – wyjaśnił ideę wystawy dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder.

Prezentacja ekspozycji podczas kongresu jest częścią całorocznych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. IPN planuje, że do końca roku wystawa odwiedzi ok. 20 miejscowości w woj. śląskim, m.in. Bieruń, Bytom, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Lędziny, Rudę Śląską, Sosnowiec, Tarnowskie Góry oraz Tychy.

PAP/RIRM

drukuj