fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Wypłaty odszkodowań za nieruchomości pod rządami H. Gronkiewicz-Waltz to ponad 1,2 mld zł

Pod rządami prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz warszawski ratusz wypłacił odszkodowania za nieruchomości na kwotę 1 mld 230 mln zł. Za czasów Prawa i Sprawiedliwości było to tylko 22 mln zł – poinformowali dziś na konferencji członkowie komisji weryfikacyjnej Paweł Lisiecki i Jan Mosiński, posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Politycy zaprezentowali pismo od wiceprezydenta stolicy Warszawy Witolda Pahla. Informuje on o kwotach odszkodowań wypłacanych przez Ratusz za niezwrócone w naturze nieruchomości odebrane na podstawie Dekretu Bieruta.

Z danych wynika, że w latach 2003-2017 wydano 893 decyzje odszkodowawcze na sumę 1mld 255 mln zł – powiedział poseł PiS Paweł Lisiecki.

– Są to decyzje odszkodowawcze za te nieruchomości, które nie zostały zwrócone przez Ratusz w naturze, z czego w latach 2003-2005, czyli za rządów Prawa i Sprawiedliwości, zostały wydane 74 decyzje na kwotę 22 mln zł. Tymczasem, w latach rządu Hanny Gronkiewicz-Waltz w warszawskim Ratuszu (2007-2017) to prawie 800 decyzji na kwotę 1 mld 230 mln zł. Nie są to wszystkie informacje. Te liczby nie zawierają odszkodowań wypłaconych za tzw. bezumowne korzystanie przez miasto za 10 lat bezumownego korzystania wstecz – zaznaczył polityk.

Obecny na konferencji poseł Jan Mosiński poinformował, że „po niedzieli” wystąpi do m.st. Warszawy z zapytaniem, czy w gronie osób, którym warszawski Ratusz wypłacił odszkodowania, znajdują się jego urzędnicy.

Członkowie komisji chcą też uzyskać informacje na temat odszkodowań wypłacanych za bezumowne korzystanie z lokali. Innym pytaniem jest, czy w gronie tych osób znajduje się rodzina Waltzów i innych beneficjentów decyzji zwrotowych dotyczących Noakowskiego 16.

RIRM

drukuj