Wybór następcy prezesa TK kolejnym przedmiotem sporu o Trybunał?

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejny polityczny spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Tym razem chodzi o wybór następcy prezesa Rzeplińskiego. Dziś w tej sprawie zebrało się Zgromadzenie Ogólne sędziów TK.  

Sędziowie mają nowy regulamin, który ma uregulować procedury wyboru kandydatów na prezesa Trybunału.

Przepisy o wyłanianiu kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego z ustawy o Trybunale z 22 lipca są zgodne z Konstytucją. Tak uznał wczoraj sąd konstytucyjny rozpoznając wniosek Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

– Art. 16 ust. 1 ustawy z 22 lipca 2016 roku o Trybunale Konstytucyjnym, w części obejmującej słowo „trzech” jest zgodny z art. 194. ust. 2 – oświadczył prezes TK Andrzej Rzepliński.

W świetle wczorajszego rozstrzygnięcia TK, Trybunał rozdzielił dwie kwestie – zwraca uwagę dr hab. Marek Dobrowolski z KUL, konstytucjonalista.

– Przekazanie kandydatów prezydentowi – to jedna, i wybór tych kandydatów – druga kwestia. W świetle tego rozstrzygnięcia zgromadzenie ogólne podejmowałoby dwie uchwały. W pierwszej przeprowadzałoby wybór  kandydatów – i tutaj, zgodnie z ustawą, byłoby trzech kandydatów. Natomiast później podejmowałoby drugą uchwałę, przedstawiając kandydatów prezydentowi. Tutaj, w świetle tego rozstrzygnięcia, byłoby już tylko dwóch. Jest to niezwykle kontrowersyjne rozstrzygnięcie TK i sposób procedowania nad wskazaniem kandydatów – tłumaczy konstytucjonalista prof. Marek Dobrowolski.

Co więcej zdaniem Trybunału kandydatem może być tylko ta osoba, która zdobędzie większość w zgromadzeniu ogólnym sędziów. A obecnie większość sędziów to prawnicy wybrani w poprzednich kadencjach Sejmu. Tym samym może dojść do kolejnego konstytucyjnego pata. Może się zdarzyć, że Trybunał będzie bez prezesa. Jego obowiązki w grudniu po upłynięciu kadencji Andrzeja Rzeplińskiego przejmie w świetle obowiązujących przepisów obecny wiceprezes – też nie stroniący od politycznych zagrywek – sędzia Stanisław Biernat. Obowiązki pełniłby przez pół roku, bo tyle jeszcze potrwa jego kadencja.

W Sejmie toczą się także prace nad projektem ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. Nie precyzuje on liczby kandydatów na prezesa. Według projektu, Zgromadzenie Ogólne ma przedstawiać prezydentowi wszystkich kandydatów, którzy otrzymali co najmniej 5 głosów. Zgromadzenie miałoby na ich wybór miesiąc od końca kadencji prezesa. Projekt zakłada też, że po końcu kadencji prezesa – do wyboru nowego – Trybunałem pokieruje sędzia o najdłuższym łącznym stażu w TK, sądach powszechnych i administracji. Obecnie jest to sędzia Julia Przyłębska.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl