Wszczęto śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez policjantów

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez policjantów, którzy zatrzymali obrońców życia pikietujących na przystanku Woodstock.

Przypomnijmy w ubiegłym roku Fundacja Pro – Prawo do Życia zorganizowała w Kostrzynie nad Odrą legalny protest przeciwko aborcji, podczas którego policja zatrzymała jego uczestników i skonfiskowała plakaty.

15 października 2012 roku Prokurator Rejonowy w Słubicach odmówił wszczęcia śledztwa, jednakże Sąd Rejonowy nakazał zająć się tą sprawą. Wątków jest jednak więcej – informuje Mariusz Dzierżawski, członek Rady Fundacji Pro – Prawo do Życia.

– Drugi wątek to jest kwestia naszego zażalenia na bezpodstawne zatrzymanie i tutaj Sąd Rejonowy w Słubicach stwierdza, że oddala nasze zażalenie, a Sąd Okręgowy w Gorzowie mówi: rozpatrzcie to jeszcze raz; bo tutaj są jakieś uchybienia. Trzecia sprawa już zakończona związana jest z policją, która nas oskarżyła o wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym; Sąd Rejonowy uznał jednak, że to oskarżenie było zupełnie bezpodstawne i to jest już zakończone – powiedział Mariusz Dzierżawski. 

Cała sprawa jak dodaje Mariusz Dzierżawski może mieć charakter polityczny.

– Widać wyraźnie, że mieliśmy do czynienia z naciskami politycznymi.  Moim zdanie szczególne naciski zostały położone na policję, by ta interweniowała; teraz jest próba wybielenia tych policjantów, którzy w sposób oczywisty złamali prawo i niektórzy do tego wybielenia usiłują wykorzystać prokuraturę i Sądy. Dobra wiadomość jest taka, że są sędziowie, którzy się tym naciskom nie poddają; to mnie cieszy i mam nadzieję, że takich sędziów będzie coraz więcej – dodaje Dzierżawski.

RIRM

drukuj