Wspomnienie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Dziś wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 29. rocznica jego męczeńskiej śmierci. O godz. 18:00  w  Radiu Maryja i TV Trwam rozpocznie się transmisja Eucharystii z Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki (parafia Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie). Mszy św. koncelebrowanej będzie przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Uroczystości rozpoczęły się wczoraj w Sanktuarium Męczeństwa Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku.  O godz. 10:00 odbył się konkurs  recytatorski dla szkół: „O Księdzu Jerzym wierszem”, przygotowany przez Gimnazjum nr 2 im. ks. Jerzego Popiełuszki z Włocławka.

O godz. 17:00 wierni zgromadzili się na wspólnej modlitwie przy Tamie. Następnie wyruszyła procesja z relikwiami do Sanktuarium. Tam uczniowie ze Szkoły SPSK z Modzerowa zaprezentowali inscenizację słowno-muzyczną. O godz. 17:40 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej.

Uroczystości religijno – patriotyczne zaplanowano w wielu miastach Polski. Wczoraj odbyły się m.in. w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył ks. Stanisław Budzyński. Po Eucharystii z montażem słowno – muzyczny wystąpili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ. By upamiętnić męczeńską śmierć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w zeszły czwartek z doroczną pielgrzymka do Górska udała się Społeczność Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Dziś w Kielcach o godz. 18:00 w bazylice katedralnej ks. bp Marian Florczyk będzie sprawował Mszę św. w intencji Ojczyzny i świata pracy. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

W Płocku o godz. 17:30 sprzed siedziby Solidarności wyruszy procesja z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kościoła św. Stanisława Kostki. Tam sprawowana będzie uroczysta Eucharystia. Uroczystości rocznicowe zakończą się nowenną do błogosławionego oraz ucałowaniem relikwii. Wojciech Kępczyński, przewodniczący zarządu regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”  zaznacza, że szczególnie dziś trzeba pamiętać o heroicznej postawie ks. Jerzego Popiełuszki. ZOBACZ PLAKAT

– Tego dnia powinniśmy się modlić o to, żeby w Polsce nie powtarzały się takie sytuacje, w których, ks. Jerzy oddaje swoje życie młodego kapelana. Walczył o to, aby w kraju było tylko dobro. Teraz widzimy, że to dobro trzeba co roku wspominać, przypominać czy z okazji pielgrzymki, czy kolejnej rocznicy. Dlatego też wspólnie będziemy tego dnia się modlić w kościele za Ojczyznę – powiedział Wojciech Kępczyński.

RIRM

 

***

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach k. Suchowoli. Był czwartym dzieckiem w rodzinie Marianny i Władysława Popiełuszków. Po maturze wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 roku z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. Jerzy cały czas był zaangażowany w pomoc potrzebującym: rodzinom wielodzietnym, ubogim, bliskim osób internowanych. Gromadził dla nich żywność i leki. Wspierał więźniów politycznych.

Od lutego 1982 r. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca sprawował Msze św. za Ojczyznę. W Eucharystiach uczestniczyło wiele osób,  także spoza stolicy. Władzom komunistycznym nie podobała się działalność ks. Jerzego. Zastraszano kapłana. Dwukrotnie włamano się do jego mieszkania, był śledzony, nękany, zatrzymywany przez milicję. W 1983 r. wszczęto przeciwko niemu śledztwo w sprawie “nadużywania wolności sumienia i funkcji kapłana na szkodę PRL”. Był przesłuchiwany 13 razy.

W grudniu 1983 roku został aresztowany, a następnie uwolniony po interwencji Kościoła. Groziło mu 10 lat więzienia. 13 października 1984 r. k. Ostródy próbowano dokonać zamachu na życie ks. Jerzego Popiełuszki. 18 października wieczorem – na dzień przed uprowadzeniem ks. Jerzy uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej dla personelu medycznego w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie, której przewodniczył ks. bp Zbigniew Kraszewski. Odbył także spowiedź u ks. Wiesława Kądzieli.

Następnego dnia – 19 października – wraz z kierowcą Waldemarem Chrostowskim pojechał do Bydgoszczy. O godz. 18.00 odprawił nabożeństwo różańcowe w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników i Mszę św.

Ostatnia homilia ks. Jerzego Popiełuszki wygłoszona 19.10.1984 w kościele Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy


Pobierz Pobierz

W drodze powrotnej około godz. 22.00 został uprowadzony w okolicach miejscowości Przysiek k. Torunia przez trzech urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Został brutalnie pobity i zamknięty w bagażniku samochodu. Przywiązawszy mu do nóg 11-kilogramowy kamień, wrzucono Go do Zalewu Wiślanego na tamie włocławskiej.

Ciało kapłana odnaleziono 30 października. Został pochowany na przykościelnym placu w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. W pogrzebie wzięło udział kilkaset tysięcy wiernych z całej Polski. Mszę św. pogrzebową koncelebrowało 6 biskupów i ponad tysiąc kapłanów. Od tamtej pory do dzisiaj miejsce pochówku ks. Jerzego jest przestrzenią szczególnej modlitwy. W ciągu minionych lat grób Męczennika nawiedziło ponad 18 mln osób z całego świata. Modlił się tam 14 czerwca 1987 r. Sługa Boży Jan Paweł II, a 25 maja 2002 r. ks. kard. Józef Ratzinger – emerytowany papież Benedykt XVI.

6 czerwca 2010 roku ks. abp Angelo Amato beatyfikował w Warszawie, w imieniu Ojca św. Benedykta XVI, ks. Jerzego Popiełuszkę. Na dzień liturgicznego wspomnienia wyznaczono 19 października – dzień narodzin dla nieba nowego Błogosławionego.

RIRM/Maria Popielewicz

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl