Współpraca gospodarcza tematem rozmów B. Szydło z przywódcami afrykańskimi

Zacieśnianie współpracy gospodarczej było jednym z tematów rozmów premier Beaty Szydło z przywódcami afrykańskimi, w tym m.in. premierami Etiopii i Algierii i prezydentami Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Senegalu, które odbyły się na marginesie szczytu Unia Europejska Unia Afrykańska.

Powołanie grupy zadaniowej, której celem będzie ochrona życia migrantów i uchodźców wzdłuż szlaków migracyjnych, i decyzja o rozpoczęciu pilnej, lecz dobrowolnej ewakuacji migrantów z Libii to najważniejsze ustalenia zakończonego w czwartek dwudniowego szczytu Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Przywódcy obu kontynentów podkreślili również wagę inwestycji gospodarczych na szeroką skalę, konieczność prowadzenia programów rozwojowych dla młodych ludzi i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

W spotkaniu europejskich i afrykańskich liderów Polskę reprezentowała premier Beata Szydło wraz wiceministrami spraw zagranicznych: Joanną Wronecką i Konradem Szymańskim.

Szefowa rządu na konferencji po zakończeniu szczytu podkreśliła, że Polska opowiada się za readmisją migrantów do krajów pochodzenia, jednak decyzje dotyczące ich ewakuacji – zdaniem Beaty Szydło – wymagają doprecyzowania. Premier dodała, że temat migracji pojawi się na szczycie UE w Brukseli.

Z kolei w wystąpieniu w trakcie obrad Beata Szydło mówiła m.in., że pokój i bezpieczeństwo w Europie i Afryce są niepodzielne i wzajemnie zależne. Podkreśliła również rolę polityki klimatycznej i zaprosiła liderów Unii Afrykańskiej do wzięcia udziału w szczycie klimatycznym COP24, który odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach.

Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, premier Beata Szydło podjęła decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 8 mln euro na tzw. Zielony Fundusz ONZ. Środki te pozwolą polskim firmom uczestniczyć w programach ONZ związanych z inwestycjami w Afryce, w tzw. technologie ekologiczne.

Szefowa polskiego rządu na marginesie szczytu odbyła spotkania bilateralne z prezydentami: Wybrzeża Kości Słoniowej Allasane Ouattarą, Senegalu Macky Sallą, Mauritiusu Ameenahem Firdausem Gurib-Fakimem oraz premierami: Etiopii Hailemariamem Desalegnem, Wybrzeża Kości Słoniowej Amadou Gonem Coulubalym, Algierii Ahmedem Ujahią, Namibii Saarą Kuugongelwa-Amadhilą.

Premier rozmawiała również z szefami rządów państw UE, w tym z premierami: Holandii Markiem Ruttem, Portugalii Antonio Costą i Luksemburga Xavierem Bettelem.

Jak poinformował PAP rzecznik rządu, wśród głównych tematów poruszonych w trakcie spotkań była kwestia zacieśnienia współpracy gospodarczej, wymiany technologii oraz sprzedaży polskich produktów w Afryce. Rozmowy dotyczyły także zwiększenia wymiany naukowej studentów i umacniania kontaktów kulturalnych.

Tematem przewodnim piątego już szczytu przywódców i szefów rządów państw obu kontynentów – poza relacjami między Europą i Afryką – były problemy młodzieży. W trakcie czterech sesji plenarnych omówiono również sprawy związane z migracją i mobilnością, bezpieczeństwem oraz współpracą na rzecz ładu i stabilizacji.

Unia Afrykańska to organizacja o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym z siedzibą w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Swoim zasięgiem obejmuje cały kontynent; formalnie w jej skład wchodzi 55 państw. Jej podstawowymi założeniami są: promocja rozwiązań demokratycznych na kontynencie afrykańskim, wspieranie rozwoju gospodarczego państw członkowskich, walka z korupcją, obrona praw człowieka, działanie na rzecz integracji i zakończenia konfliktów. Przewodnictwo w UA sprawowane jest rotacyjnie przez poszczególne państwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl