fot. PAP/Radek Pietruszka

Wsparcie dla rodzin coraz bliżej

Rząd zajmie się dziś programem „Rodzina 500 plus”. Wprowadza on pomoc państwa w wychowywaniu dzieci w wysokości 500 zł miesięcznie. Mają je otrzymać rodziny na drugie i kolejne dziecko, a mniej zamożne rodziny – również na pierwsze dziecko.

W ubiegły czwartek projekt ustawy zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów. Szef Komitetu Henryk Kowalczyk poinformował, że rozstrzygnięte zostały uwagi zgłoszone do projektu. Zabezpieczono też odpowiednie środki finansowe.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapewniała, że kluczowe elementy regulacji nie zostały zmienione.

– Dotyczą progu dochodowego przy pierwszym dziecku, który został utrzymany na poziomie 800 zł i 1200 zł w sytuacji, gdy w rodzinie występuje dziecko niepełnosprawne. Drugie i kolejne dziecko bez testu dochodowego do 18-go roku życia. To są te kluczowe elementy projektu. Już na wcześniejszym etapie wprowadzono spokrewnione i niespokrewnione rodziny zastępcze – także będą otrzymywały świadczenie – powiedziała minister.

Wypłatą świadczeń będą się zajmować urzędy miast, gmin, ośrodki pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Uprawnionych do niego ma być 2 mln 700 polskich rodzin. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.


RIRM

drukuj