W WSKSiM zakończyła się konferencja podsumowująca projekt „Kampania edukacyjna STOP SMOG”

W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się dziś konferencja podsumowująca projekt „Kampania edukacyjna STOP SMOG”. W konferencji wziął udział minister środowiska prof. Jan Szyszko, przedstawiciele resortu środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Konferencję zainaugurował wiceszef resortu środowiska Andrzej Konieczny. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na działania, które można podejmować w celu ochrony czystości powietrza.

To, co możemy na co dzień zrobić, szczególnie jako mieszkańcy naszych osad, nie mówię o budownictwie i mieszkalnictwie wielkogabarytowym, ale jako mieszkańcy naszych osad i domostw to to, że możemy zmienić styl spalania. Możemy spalanie dolne zamienić na spalanie górne. Taki prosty manewr w postaci spalania w lokalnych kotłach pozwala znacznie ograniczyć tę niską emisję. Jest to proste i łatwe do zastosowania – podkreślał Andrzej Konieczny.

W konferencji wziął udział minister środowiska prof. Jan Szyszko, który wrócił ze szczytu klimatycznego w niemieckim Bonn. Jak podkreślił, Polska pokazała się jako partner, który wie o czym mówi i potrafi rozmawiać ze wszystkimi krajami świata.

Dwa tygodnie spędziliśmy w Paryżu, dwa tygodnie w Marrakeszu i dwa tygodnie w Bonn. Przez te trzy lata jestem dumny z powrotów ze szczytów klimatycznych. W Paryżu mieliśmy już dużą, dobrze przygotowaną kilkunastoosobową grupę, która negocjowała sprawy związane z prezentacją polskich osiągnięć, poprzez Marrakesz, gdzie ona się powiększyła o kilkanaście osób, doszliśmy do sytuacji, w której w Bonn mieliśmy grupę kilkudziesięciu młodych ludzi mówiących świetnie po angielsku. Oni nie mieli żadnych kompleksów w stosunku do nikogo i uczestniczyli we wszystkich ważnych spotkaniach. Nasze stoisko się wyróżniało na tle innych – powiedział prof. Jan Szyszko.

Jak wskazał minister, finałem konferencji w Bonn było przyjęcie decyzji o organizacji COP24 w Katowicach.

– Będziemy gościli cały świat i mam nadzieję, że przy dobrej współpracy ze wszystkimi państwami świata będziemy starali się osiągnąć to, co uważa się za niemożliwe: uzyskać konsensus dla działań zgodnie z porozumieniem paryskim. A jeszcze raz chcę powiedzieć, że porozumienia paryskie to nie jest dekarbonizacja. Porozumienie paryskie mówi: mamy dążyć do neutralności klimatycznej, mamy emitować tyle CO2, ile mamy pochłaniać z powrotem – mówił minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Na zakończenie konferencji odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów absolwentom studiów podyplomowych na kierunku „Ekologia i zarządzanie”

 

RIRM

drukuj