WSKSiM: Rozpoczęto warsztaty terenowe w Tucznie

Jak można sterować procesami przyrodniczymi aby służyły człowiekowi? Między innymi na to pytanie szukają odpowiedzi słuchacze studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Studenci rozpoczęli dziś warsztaty terenowe w Tucznie.

Polska to unikatowy kraj pod względem zasobów przyrodniczych i kraj bogaty w zasoby energetyczne. Posiadamy wiele takich zasobów, których nie mają kraje UE. Jednak, aby z nich korzystać potrzebna jest odpowiednia wiedza i znajomość prawa obowiązującego w Unii. Niestety nasz kraj przez decyzje rządzących nie wykorzystuje swoich szans i uzależnia się energetycznie od innych państw. Z tymi wszystkimi mechanizmami zapoznają się słuchacze studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – mówi prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Podczas warsztatów świetni wykładowcy z UE i Polski pokazują: w jaki sposób tworzy się prawo na szczeblu UE? Pokazują również: w jakim zakresie Polska może na to oddziaływać? Słuchacze zapoznają się z tym co mają, czyli: w jaki sposób zrozumieć to co mamy i zrozumieć, że te zasoby są przeogromne, bogate i powinny stymulować rozwój gospodarczy. Podczas warsztatów uczestnicy uczą się w jaki sposób wykorzystywać te zasoby za pośrednictwem UE; bez znajomości prawa tego zrobić nie można. Polska to kraj, który powinien dominować w UE ze względu na swoje bogactwo, ale ku temu trzeba mieć odpowiednią kadrę. My w WSKSiM tą kadrę kształcimy – zaznacza prof. Jan Szyszko.

Obecnie studenci uczestniczą w 3-dniowych warsztatach terenowych w Tucznie.

Przyjechaliśmy tutaj, aby praktycznie sprawdzić te wszystkie umiejętności, które nabyliśmy w teorii – mówi Agata Borowiec, studentka WSKSiM.

Pod okiem specjalistów podczas warsztatów, słuchacze studiów podyplomowych będą uczyć się w jaki sposób prowadzić tzw. zrównoważony rozwój, czyli użytkować zasoby przyrodnicze dla dobra człowieka, tworzenia miejsc pracy i dla ochrony bioróżnorodności. Jest to bez wątpienia pionierski kurs – podkreśla prof. Kazimierz Tobolski, wykładowca WSKSiM.

– Nasza szkoła uruchomiła już drugi taki kurs studiów podyplomowych, pierwszy dotyczył Kompensacji przyrodniczej, która sięgnęła już tych faktów natury przyrodniczej i na ich podstawie buduje tutaj pewną fachowość – mówi prof. Kazimierz Tobolski.

Podyplomowe studia w WSKSiM, to dla wielu studentów znakomita okazja do pogłębienia swojej wiedzy.

– Kto nie wzbogaca swojej wiedzy; kto się nie dokształca, ten w zasadzie cofa się, dlatego uważam, że objęcie jakiegokolwiek stanowiska powinno być równoznaczne ze studiowanie na studiach podyplomowych, aby co jakiś czas swoją wiedzę wzbogacać. Co najważniejsza, ta wiedza musi być nowoczesna, czyli iść z duchem czasu. WSKSiM to gwarantuje –  mówił Artur Michalski, student WSKSiM.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl