WSKSiM po raz dziewiąty pielgrzymowała do Kalisza

Wykładowcy, pracownicy oraz studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej po raz dziewiąty udali się z pielgrzymką do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Społeczność akademicka toruńskiej uczelni pojawiła się w Kaliszu w duchu dziękczynienia za 1050–lecie Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Przedstawiciele WSKSiM pielgrzymowanie rozpoczęli od wizyty w Gnieźnie, gdzie odwiedzili Katedrę Królów Polskich. Tam modlili się przed grobem św. Wojciecha. Następnie wykładowcy, pracownicy oraz studenci toruńskiej uczelni udali się do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

O godz. 17.00 wykładowca WSKSiM, prof. dr hab. Henryk Kiereś, wygłosił wykład pt. „Religia w ludzkiej kulturze”. W swoim wystąpieniu odniósł się do znaczenia słowa „człowiek”.

 – Człowiek jest obrazem i podobieństwem Boga. (…) Jest podmiotem prawa, prawo ma służyć jemu – akcentował prof. Kiereś.

Wykładowca WSKSiM wskazywał również, że religia rodzi się w sposób naturalny, podczas refleksji. Zaznaczył, że pełni rolę zwornika kultury.

Prof. dr hab. Henryk Kiereś wyjaśnił również pojęcie wolności.

– Wolność jest momentem wyboru dobra. Dziś wmawia się, że wolność to dowolność – zwrócił uwagę profesor.

Definiując zagadnienie dobra właściwego, wykładowca WSKSiM powiedział, że takim dobrem jest ludzkie życie – od poczęcia do naturalnej śmierci.  Odnosząc się do pojęcia światopoglądu podkreślił, że jest on czymś zmiennym.

– Światopogląd jest zlepkiem bylejakości, jest czymś płynnym, zmiennym. (…) Światopogląd musi być dorzeczny i racjonalny – akcentował prof. Kiereś.

O godz. 18.00 odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp. Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. W homilii ksiądz biskup zaznaczył, że wolność, jaką cieszy się każdy człowiek, została mu zadana w jego ludzkiej naturze przez Boga. Jej istotnym wyrazem jest możliwość wyboru – dodał pasterz diecezji kieleckiej.

– Człowiek może wybierać między szczęściem i nieszczęściem, między życiem a śmiercią, między błogosławieństwem i przekleństwem. Jednocześnie tylko świadomy i dobry wybór warunkuje życiowe powodzenie, szczęście i Boże błogosławieństwo. Przed takim wyborem stanął kiedyś św. Józef, cieśla z Nazaretu, który poślubił Maryję, a ta wbrew temu, czego nie oczekiwał, była brzemienna – mówił ks. bp. Jan Piotrowski.

Transmisję z Mszy św. przeprowadziły Radio Maryja oraz TV Trwam.

RIRM

drukuj