Wrocław. Cztery lokalizacje dla inwestycji w ramach programu „Mieszkanie plus”

Samorząd Wrocławia wskazał cztery lokalizacje w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”. Pod budowę przeznaczono działki o powierzchni ponad 17 hektarów.

Jak powiedział w środę rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski, w grudniu podpisany został list intencyjny o współpracy ze spółką BGK Nieruchomości (BGKN).

„To ogólna umowa zobowiązująca m.in. do rozpoznania możliwości przeprowadzenia tych inwestycji. W jej efekcie wskazaliśmy cztery lokalizacje, w których we Wrocławiu mogą powstać te mieszkania” – powiedział Filipowski.

Poinformował, że pod budowę przeznaczono działki o łącznej powierzchni ponad 17 hektarów, które są zlokalizowane na peryferyjnych osiedlach miasta. Na osiedlu Psie Pole w rejonie ul. Mirkowskiej znajduje się 6 działek, na osiedlu Muchobór przy ul. Kunickiego – 4 działki, na Wojszycach przy ul. Buforowej 3 działki i jedna działka na osiedlu Kozanów przy ul. Ignuta.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu „Mieszkanie plus” Rada Ministrów przyjęła pod koniec września ub. roku. Zakłada on zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych – wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z założeniami programu m.in. powstać mają tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Do udziału w programie będą preferowane rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, który ma działać jako „bank ziemi”.

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem specjalnego operatora. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty). Docelowo – według niedawnych informacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – ma być nim Polski Fundusz Rozwoju.

Do ostatnich dni stycznia br. spółka BGKN podpisała pierwszych 57 porozumień i listów intencyjnych z samorządami zainteresowanymi realizacją inwestycji. Na zgłoszonych terenach, obejmujących ok. 180 ha, mogłoby powstać ok. 15 tys. mieszkań.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl