Wrocław. Archeolodzy w centrum miasta odkryli pozostałości osad z XI w. i XII w.

Pozostałości osad, z których najstarsze pochodzą z XI, odkryli archeolodzy prowadzący wykopaliska w okolicach Nowego Targu w ścisłym centrum Wrocławia. Jednym z ciekawszych artefaktów znalezionych podczas tych wykopalisk jest fragment piaskowej rzeźby z XII w.

Badania prowadzone są na około 40-arowym kwartale pomiędzy placem Nowy Targ a ulicą Wita Stwosza. Po wyburzeniu budynku z lat 70. XX w. ma powstać tam nowa zabudowa; wcześniej jednak grunt badają archeolodzy.

Jak powiedział w czwartek PAP prof. Jerzy Piekalski, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, najstarsze fragmenty zabudowań, jakie znaleźli tam archeolodzy, pochodzą z XI w.

„To protomiejska osada rzemieślniczo-targowa z XI i XII  wieku. Następnie wytyczono tam w drugiej połowie XIII w. dzisiejszy pl. Nowy Targ i regularną siatkę ulic wokół niego, wówczas powstały tam działki mieszczańskie, początkowo z zabudową drewnianą, a później – od XIV w. – ceglaną” – mówił prof. Piekalski.

Archeolog dodał, że poszczególne warstwy, w tym – fundamenty domów – są dość dobrze zachowane. Archeolodzy znaleźli tam zabytki drewniane, tkaniny, kości, ceramikę i zabytki metalowe.

„Datowane są one od XI w. po czasy nam współczesne” – powiedział prof. Piekalski. Naukowiec zwrócił uwagę, że w warstwie z XIV w. dość licznie występowały przęśliki (rodzaj ciężarka wykorzystywany w wrzecionach do produkcji nici z lnu czy wełny).

„Występowanie tego przyrządu w tak dużej liczbie świadczy o profesji, jaką zajmowali się mieszkańcy tych domów” – powiedział profesor.

Innym interesującym znaleziskiem jest fragment rzeźby pisakowej przedstawiający głowę, najprawdopodobniej postaci religijnej.

„Rzeźbę znaleźliśmy w środę w warstwie z XIV, zabytek będzie analizowany przez historyków sztuki. Wiemy, że rzeźba pochodzi z XII w., najprawdopodobniej z któregoś z kościołów” – powiedział prof. Piekalski.

Dodał, że być może rzeźba pochodzi z klasztornego kościoła Augustianów na Piasku.

„Ten kościół był w XIV w. przebudowywany, ale to jedynie przypuszczenie, że rzeźba pochodzi stamtąd. Tak jak przypuszczeniem jest to, kogo przedstawia. Na pierwszy rzut oka to Chrystus, ale nie ma aureoli, więc może któryś z apostołów” – powiedział naukowiec.

Archeolodzy zakończą bania w kwartale pomiędzy pl. Nowy Targ, a ul. Wita Stwosza jesienią.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl