Wpływ migracji na tożsamość Zachodu

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się XV Międzynarodowe Sympozjum z cyklu „Przyszłość cywilizacji zachodu”. Prelegenci z całego świata podejmowali tematykę „Tożsamość Zachodu w obliczu globalnej migracji”.

„Tożsamość Zachodu w obliczu globalnej migracji” – ta tematyka jest dziś niezwykle aktualna. Konferencji towarzyszyła pogłębiona refleksja nad tym, jakie jest miejsce człowieka na ziemi, w jego ojczyźnie, w rodzinie, a także, w jakiej mierze ma on prawo do tego, żeby te miejsca związane przez wieki z jego pokoleniami chronić, a na ile, jako człowiek – chrześcijanin zobowiązany jest do tego, by pomagać innym w tym wypadku migrantom.

– Tutaj wyłania nam się taki obraz jaki dostarczają nam i dzieje i historia naszego narodu, że musimy zachować pewne proporcje między otwartością na to, aby pomagać innym w potrzebie, ale równocześnie odpowiedzialnością za to, co jest nasze i co pozwala nam zachować naszą polską, europejską, zachodnią tożsamość wobec zderzenia cywilizacji, jakie  niosą ze sobą migracje – zaznaczył prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca WSKSiM oraz KUL-u.

Jak podkreśla – musimy pamiętać, że są to migracje w obrębie różnych cywilizacji, które niejednokrotnie ze sobą walczyły. Musimy liczyć się z tym, że migracje mogą być dla nas zagrożeniem. O źródłach i skutkach ostatnich fal migracji mówił dziś prof. Mieczysław Ryba. Zwracał uwagę, że zachód stoi dziś przed gigantyczni wstrząsami. Wzorce, które wynieśli z domu migranci są diametralnie różne od tych, według których żyją Europejczycy. A to będzie wywoływało konflikty i wstrząsy.

– Nie chodzi tu tylko o zamachy terrorystyczne, ale nade wszystko życie społeczne szeroko rozumiane. Ani wizja rodziny, ani etyka, ani religia – nic do siebie nie pasuje. Zachód stoi przed gigantycznymi wstrząsami w życiu zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę dzieci i młode pokolenie to okazuje się, iż Zachód tych dzieci nie ma, natomiast ma je Bliski Wschód.  Przyszłość nie rysuje się w pokojowych barwach – zauważa prof. Mieczysław Ryba, wykładowca WSKSiM oraz KUL-u.

Współorganizatorem konferencji była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Rektor uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR podjął dziś temat stosunku Kościoła do problemu migracji.

– Nie potępia się nigdy ludzi, którzy migrują, ale Kościół stawia migrację, jako pewne zło, ponieważ poprzez migrację naraża się człowieka na utratę tych wartości, które zdobył w domu, rodzinie czy ojczyźnie – wskazał o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSIM w Toruniu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. TV Trwam oraz Radio Maryja.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl