WOT rozpoczynają szkolenia w centralnej Polsce

Ruszają kolejne szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej; do szkoleń włączają się brygady w centralnej Polsce – poinformował w środę rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak. W jesiennej kampanii szkoleniowej WOT zamierzają przeszkolić 5 tys. ochotników.

Formowanie brygad obrony terytorialnej w środkowej części kraju to trzeci etap tworzenia WOT. Jako jedna z pierwszych brygad tego etapu szkolenia rozpoczęła 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej. W ostatnią sobotę do dwóch batalionów lekkiej piechoty (w Lesznie i Śremie) zostało powołanych kilkudziesięciu ochotników – kandydatów na instruktorów, którzy w przyszłości będą prowadzić szkolenia żołnierzy OT.

Podobne szkolenia rozpoczęły się wcześniej w brygadach łódzkiej i świętokrzyskiej. W najbliższą sobotę wielkopolska brygada rozpocznie szkolenia podstawowe, które będą pierwszymi tego typu prowadzonymi przez brygady trzeciego etapu formowania WOT.

Obecnie trzy brygady OT – na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu – przeszły do szkolenia specjalistycznego. Trzy kolejne – dwie na Mazowszu i jedna na Warmii i Mazurach – kontynuują szkolenie indywidualne; a siedem kolejnych brygad w Polsce centralnej (na Pomorzu, Kujawach, Małopolsce, Wielkopolsce, Śląsku, w Łódzkiem i Świętokrzyskiem) rozpoczyna szkolenia podstawowe i wyrównawcze (dla tych, którzy już wcześnie służyli w wojsku), będące wstępem do zasadniczego etapu szkolenia WOT.

„W tym roku wcześniej rozpoczynamy jesienną kampanię szkoleniową. W jej ramach planujemy rozpocząć szkolenie około pięciu tysięcy ochotników. Główny wysiłek będzie realizowany od połowy sierpnia do końca listopada” – powiedział cytowany przez rzecznika dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Tworzenie WOT odbywa się według koncepcji zatwierdzonej w 2016 r. Od początku ubiegłego roku WOT są odrębnym rodzajem sił zbrojnych.

Obecnie WOT liczy 11,7 tys. żołnierzy, w tym 9,6 tys. ochotników oraz 2,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany zakładają, że do końca bieżącego roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Przyjmuje się, że rocznie do WOT będzie wstępowało ok 10 tys. ochotników rocznie, o pod koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

Zakończenie formowania WOT jest przewidywane na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej mają być rozwinięte w każdym województwie. WOT z założenia składają się z ochotników, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, mają służyć w pobliżu miejsca zamieszkania. Szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT, dzięki czemu służbę w WOT łatwiej pogodzić z życiem rodzinnym i zawodowym.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT mają być wsparciem dla wojsk operacyjnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl