Wokół procesu ks. bp. Czesława Kaczmarka

Dziś w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Romualda Traugutta 18, Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” odbędzie się spotkanie poświęcone procesowi ks. bp. Czesława Kaczmarka.

Gościem i prelegentem będzie dr Tomasz Domański – współautor opracowania pt. Wokół procesu biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Wspomnienia nazaretanki s. Izabelli Machowskiej.

Biskup kielecki Czesław Kaczmarek, podobnie jaki inni duchowni i świeccy okresu stalinowskiego cierpiał prześladowania ze strony totalitarnego państwa. Po wojnie bp Kaczmarek został aresztowany pod zarzutami szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych oraz Stolicy Apostolskiej, faszyzacji życia społecznego, nielegalnego handlu walutami oraz kolaboracji. Był torturowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Po sfingowanym procesie skazano go na 12 lat więzienia. Uniewinniony i zrehabilitowany został dopiero po śmierci.

Kluby Historyczne działające na terenie całej Polski funkcjonują we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Ich zadaniem jest przekazywanie społeczeństwu wiedzy historycznej opartej na najnowszych badaniach.

Wykład pt. Proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka i jego współpracowników rozpocznie się o godz. 13.00 w sali 221 Łódzkiego Domu Kultury.

***

Dr Tomasz Domański jest współautorem opracowania wydanego przez IPN i Jedność pt. Wokół procesu biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Wspomnienia nazaretanki s. Izabelli Machowskiej (Kielce 2013 r.).

Kościół katolicki w Polsce w okresie stalinowskim doznał wielu krzywd i represji ze strony totalitarnego państwa. Szczególnie bolesna okazała się sprawa biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, która pociągnęła za sobą liczne aresztowania i procesy świeckich i duchownych, a w tym gronie nazaretanki s. Izabelli Machowskiej. Spisane niedługo po tym jej Wspomnienia z lat łask i cierpień są wstrząsającym dokumentem czasów stalinowskich.
W osobie s. Izabelli, jak w soczewce, zogniskowały się tragiczne, a jednocześnie charakterystyczne dla tej epoki koleje losu wielu Polaków – aresztowanie, uwięzienie na Mokotowie, brutalne śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, sfingowany proces, wyrok i więzienie, szykany ze strony funkcjonariuszy bezpieki, kolejne batalie o możliwość wyjścia na wolność i wreszcie, na fali popaździernikowej odwilży, umorzenie postępowania sądowego z braku dowodów winy.

Funkcjonujące w całej Polsce Kluby Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” działają w oparciu o Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Do podstawowych zadań Klubów należy przekazywanie swoim członkom oraz społeczeństwu opartej na najnowszych badaniach wiedzy historycznej, obejmującej dzieje Polski i losy jej obywateli w okresie II wojny światowej, a także w okresie powojennego komunistycznego zniewolenia i oporu społecznego do 1989 r. Istniejący przy łódzkim Oddziale IPN Klub „Grota” w Łodzi działa od 24 czerwca 2004 r. i liczy obecnie około setki członków. Jego spotkania odbywają się średnio raz w miesiącu w Łódzkim Domu Kultury. Poza Łodzią,
na obszarze działania łódzkiego Oddziału IPN funkcjonują obecnie Kluby im. gen. „Grota” w Kaliszu, Wieluniu, Sieradzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim, Głownie, Ostrowie Wielkopolskim i w Zduńskiej Woli.

www.ipn.gov.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl