Wojewoda mazowiecki może nie opublikować uchwały Rady Miasta Warszawy dot. zmniejszenia bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności

Wojewoda mazowiecki może nie opublikować uchwały Rady Miasta Warszawy – chodzi o decyzję prezydenta Rafała Trzaskowskiego i radnych PO, którzy zaraz po wyborach zmniejszyli bonifikatę przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Na podjęcie decyzji, czy uchwała jest legalna, wojewoda ma miesiąc.

Od nowego roku przyjęta przez Sejm ustawa nadaje prawo własności do gruntu właścicielom mieszkań i domów, którzy do tej pory korzystali jedynie z użytkowania wieczystego.

Jak wskazała dr Gabriela Masłowska z PiS, to przekształcenie będzie jednak odpłatne.

– Muszą przez 20 lat dokonywać opłaty, tak jak robili to dotychczas na poziomie opłat rocznych. Jeżeli ktoś chciałby dokonać wcześniej całej opłaty, to może skorzystać z bonifikaty – tłumaczyła dr Gabriela Masłowska.

W przypadku gruntów państwowych bonifikata ta wynosi 60 proc. w 2019 roku, a potem będzie co roku maleć o 10 pkt. proc. Natomiast jeśli chodzi o grunty gminne, które podlegają uwłaszczeniu, wówczas bonifikatę może ustalić samorząd.

– W Krakowie dotyczy to 80 tys. użytkowników wieczystych na gruntach gminnych. Licząc, że w każdym gospodarstwie domowych mogą mieszkać 3 osoby, to robi nam się pokaźna liczba mieszkańców Krakowa, których będzie to dotyczyło – mówił krakowski radny PiS Stanisław Moryc.

Dodał, ze w Krakowie ta bonifikata ma wynosić 98 proc.

Tuż przed wyborami warszawscy radni wysokość tej bonifikaty uchwalili także na poziomie 98 proc. – przypomniał Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

– Po czym są wybory, a po wyborach następuje przeszacowanie wartości gruntów i podwyżki dla mieszkańców kilkakrotnie tych opłat, a następnie uchwała Rady Miasta Warszawy (13 grudnia), która wycofuje się z poprzednich bonifikat – zaznaczył Artur Soboń.

Prezydent Rafał Trzaskowski i radni z PO obniżyli bonifikatę do 60 proc.

– Oznacza to, że osoba, która przy poprzedniej bonifikacie płaciłaby za przekształcenie 400 zł, musi teraz zapłacić kilka tys. zł – wskazała dr Gabriela Masłowska.

Prezydent Warszawy w ciągu tygodnia musi przesłać uchwały Rady Miejskiej do wojewody, by je opublikował. Ten jednak nie ma prawnego przymusu ich ogłoszenia.

– Uchwała Rady m.st. Warszawy ws. zmiany bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania w prawo własności będzie analizowana pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa – czytamy na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Wojewoda ma 30 dni na podjęcie decyzji, czy uchwały te są zgodne z prawem i czy należy je opublikować czy też nie. Działania polityków PO i prezydenta Rafała Trzaskowskiego wprawiły w osłupienie ich wyborców – podkreślił socjolog dr Jakub Koper.

– To może się spotkać z coraz większym niezadowoleniem wśród twardych wyborców PO i przełożyć się na spadek poparcia – mówił dr Jakub Koper.

Warszawscy radni PO, a także sam prezydent Rafał Trzaskowski, swymi decyzjami obciążyli finansowo prawie 200 tys. rodzin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl