Wojewoda lubelski: Wolność to zadanie dla wszystkich

Wolność jest zadaniem, które musimy realizować my wszyscy, żyjąc w niepodległej ojczyźnie – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas obchodów Święta Niepodległości w Lublinie.

Z okazji święta na uroczystej sesji zebrała się rada miasta Lublin. W archikatedrze lubelskiej odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny. Na Placu Zamkowym odbyła się uroczystość z ceremoniałem wojskowym.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podkreślił, że wolność nie jest wyłącznie darem, trzeba ją cały czas zdobywać.

„Wolność jest zadaniem, niepodległość jest zadaniem i tym zadaniem pozostaje. To zadanie mamy realizować my wszyscy, żyjący dzisiaj w niepodległej, wolnej ojczyźnie (…). Wolność zdobywa się czyniąc użytek w prawdzie, realizując wszystkie nasze talenty. My wszyscy mamy różne talenty i mamy je realizować, sumiennie wykonując wszystkie nasze obowiązki i zadania, każdą pracę, którą podejmujemy. Na tym polega służba ojczyźnie, ciągłe zdobywanie wolności i niepodległości” – zaznaczył Przemysław Czarnek.

Służba ojczyźnie – mówił wojewoda – „wiąże się z pielęgnowaniem wartości zakorzenionych w chrześcijaństwie”.

„Nie ma niepodległej Rzeczypospolitej bez wartości chrześcijańskich i bez chrześcijaństwa” – akcentował.

W homilii podczas Mszy św. w intencji ojczyzny ksiądz biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło podkreślił, że patriotyzm przejawiający się m.in. w przywiązaniu do wspólnego dziedzictwa, jest czymś innym od nacjonalizmu.

„Patriotyzm – tak, nacjonalizm – nie” – podkreślił.

„Patriotyzm to codzienna i uczciwa praca w solidarności z drugim człowiekiem. To szacunek dla każdego człowieka, do obcego, do innego, nie tylko do swojego. Takich mamy pośród siebie (…). Nacjonalizm wyklucza, pogardza, poniża, zagraża. Każdy przejaw takich nacjonalistycznych zachowań, szowinistycznych musi spotykać się ze społecznym sprzeciwem, z potępieniem, z eliminacją z naszego życia społecznego. Każdy obcy na ulicach naszych miast ma się czuć bezpiecznie” – wskazał ks. biskup.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych i miejskich, parlamentarzyści, kombatanci, młodzież, mieszkańcy miasta. Odczytano Apel Pamięci, żołnierze oddali salwę honorową. Złożono kwiaty pod pomnikiem partyzantów AK-WiN zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz pod tablicami upamiętniającymi ludzi więzionych i zamordowanych na Zamku w Lublinie, gdzie w przeszłości mieściło się hitlerowskie i stalinowskie więzienie.

W sobotę kwiaty w Lublinie złożone zostały także pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, pod tablicami poświęconymi przedwojennemu wojewodzie lubelskiemu Jerzemu de Tramecourtowi i delegatowi rządu RP w czasie okupacji niemieckiej Władysławowi Cholewie, oraz na grobach legionistów, na cmentarzu wojennym przy ul. Białej.

PAP/RIRM

drukuj