Wniosek ministra rolnictwa o wyrównanie dopłat dla rolników w UE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel złożył wniosek o wyrównanie dopłat dla rolników do jednego hektara gruntów rolnych w UE. Szef resortu odpowiednie dokumenty przedłożył podczas Rady Ministrów Unii Europejskiej w Brukseli.

Zmienione przepisy miałyby wejść w życie po 2020 roku wraz z nową wspólną polityką rolną.

– Naszym podstawowym wnioskiem jest to, aby występowały na jednolitym europejskim rynku równe warunki konkurencji, co wiąże się oczywiście z koniecznością wyrównania dopłat. Polska nie może być dyskryminowana z powodu położenia czy też innych spraw – podkreślał Krzysztof Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa uważa, że przekonanie zachodnich państw członkowskich do polskiego pomysłu będzie trudne. Powodem tego jest opuszczenie struktur Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię – i w efekcie – prawdopodobne obniżenie budżetu wspólnej polityki rolnej po 2020 roku.

– Na pewno wpłata netto, którą uiszczała Wielka Brytania zmniejszy budżet. Na tym etapie nie ma dyskusji jeszcze o wysokości finansowania wspólnej polityki rolnej – zaznaczył szef rolnictwa.

– Natomiast warunki ekonomiczne będą zależały od umowy podpisanej pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, właśnie dotyczącej m.in. obszaru rolnictwa – mówił minister.

Janusz Gargala, sadownik w Dolnego Śląska, mówi, że dodatkowe środki pieniężne są ważnym czynnikiem rozwoju gospodarstw rolnych.    

– Wszystkie te środki przeznaczane są na zakup środków do produkcji, na paliwa, ewentualnie koszty dodatkowej energii elektrycznej, czyli po prostu jest to wkład w gospodarstwo rolne. A jak powszechnie wiadomo, żeby ruszyć z produkcją, to najpierw trzeba znaczne środki zainwestować – stwierdził rolnik.

Piotr Burek, Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, podkreśla, że konsultacje społeczne nad wspólną polityką rolną zakończą się w lipcu.

– Od drugiego lutego są ogłoszone konsultacje społeczne na temat wspólnej polityki rolnej po roku 2020. Te konsultacje są do drugiego maja, natomiast podsumowanie będzie w lipcu – poinformował Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Minister Krzysztof Jurgiel zaznacza, że polski wniosek bezpośrednio poparła Litwa, Estonia i Rumunia, zaś inne państwa mówiły o równych warunkach konkurencji, ale nie odnosiły się do wysokości dopłat.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl