fot. PAP/Paweł Supernak

Wmurowanie i poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych

W Ostrołęce odbyło się uroczyste wmurowanie i poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Placówka powstaje w miejscu dawnego aresztu śledczego i ma zostać otwarta za rok.

W uroczystości wzięli udział m.in. udział  minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz ordynariusz diecezji łomżyńskiej. Muzeum Żołnierzy Wyklętych stanie się pomnikiem upamiętniającym bohaterską działalność działaczy podziemia antykomunistycznego. Całość inwestycji finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– To muzeum jest poświęcone tym bohaterom polskiej historii, którzy podejmowali dramatyczne decyzje. W historii może najważniejsze jest właśnie to jak pojedynczy ludzie wybierają w okresie próby. To były dramatyczne wybory. To były straszne wybory. Nasze pokolenie nie ma przed sobą takich dylematów – mówił wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wyraził zadowolenie, że muzeum będzie nowoczesną placówką kultywującą historię Polski. Będzie ona miała za zadanie  edukować i podtrzymywać pamięć o poległych bohaterach. Jak mówił to właśnie dzięki nim Polska wciąż trwa.

 – Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje w miejscu szczególnym z uwagi na jego historię i autentyczność. Opowieść o żołnierzach niezłomnych nabierze tutaj głębszego znaczenia – podkreślał dyrektor muzeum Jacek Karczewski.

Placówka powstanie w miejscu byłego aresztu śledczego.  Została powołana w 2013 roku i  jest pierwszym w Polsce muzeum o takiej tematyce. Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca 2018 r. Otwarcie dla zwiedzających ma nastąpić jesienią przyszłego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj