Władze Grodna: nie będzie dodatkowych klas pierwszych w polskich szkołach

Władze Grodna odpowiedziały odmownie na wniosek miejscowych Polaków o utworzenie w tutejszej polskiej szkole więcej niż dwóch klas pierwszych. Chętnych już dzisiaj jest więcej niż miejsc, a przedstawiciele mniejszości mówią o ograniczaniu ich praw.

„Utworzenie więcej niż dwóch klas pierwszych w roku szkolnym 2018/2019 doprowadziłoby do pracy szkoły na dwie zmiany” – napisał szef Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki dzielnicy leninowskiej w Grodnie.

Pismo z 3 kwietnia, stanowiące odpowiedź na wcześniejszy wniosek złożony przez Związek Polaków na Białorusi (ZPB) w imieniu rodziców polskich dzieci, opublikowała w piątek na Facebooku szefowa Rady Naczelnej ZPB Andżelika Orechwo.

W marcu Andżelika Orechwo wraz z szefową ZPB Andżeliką Borys złożyły w wydziale edukacji dzielnicy leninowskiej petycję podpisaną przez 60 rodziców przyszłych pierwszoklasistów, w której apelują o przyjęcie do szkoły wszystkich chętnych.

Według informacji podanych przez Orechwo i Borys na kursy przygotowawcze uczęszcza 75 dzieci, a liczebność klas nie może przekroczyć 28-29 dzieci. Oznacza to, że – jeśli powstaną dwie klasy pierwsze – część dzieci nie zostanie przyjęta.

„To jest dla nas zła wiadomość, liczyliśmy, że władze ustosunkują się pozytywnie (do wniosku)” – powiedziała PAP Andżelika Orechwo. Wyjaśniła, że apel rodziców był związany z tym, że od 2015 roku w szkole są uruchamiane tylko dwie klasy pierwsze i część dzieci nie dostaje się do szkoły.

„Z jakiegoś powodu władze twierdzą, że szkoła polska w Grodnie jako jedyna szkoła w mieście nie może pracować na dwie zmiany. W innych szkołach nie ma takich ograniczeń” – dodała.

Podkreśliła, że szkoła nr 36 jest jedyną państwową placówką z polskim językiem nauczania w Grodnie i jedną z dwóch na całej Białorusi.

„Władze twierdzą, że działają zgodnie z przepisami, ale w konstytucji mniejszość polska ma zagwarantowane prawo do nauki w swoim języku. Dlaczego ma to być ograniczone do 59 dzieci, jeśli chętnych jest więcej?” – mówiła Andżelika Orechwo.

Na Białorusi w państwowym systemie edukacji funkcjonują dwie polskie szkoły – w Grodnie i Wołkowysku. Placówki powstały na początku lat 90., a ich budowę sfinansowały polskie władze.

Kierowany przez Andżelikę Borys Związek Polaków na Białorusi jest uznawany przez Warszawę, ale nie przez Mińsk, który doprowadził do jego delegalizacji w 2005 roku. Białoruskie władze współpracują z organizacją o takiej samej nazwie, na czele której stoi Mieczysław Łysy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl