Wkrótce jubileuszowa gala z okazji 65–lecia Zespołu Pieśni I Tańca „Śląsk” Im. Stanisława Hadyny

15 września o godz. 18:00 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do Warszawy na Jubileuszową Galę 65-lecia na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Dostojny Jubilat spotka się z publicznością w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Patronat honorowy nad koncertem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W specjalnym, dwugodzinnym programie przygotowanym na tę okazję Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od 65. lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. W repertuarze jubileuszowej gali znajdą się najpiękniejsze i najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz – w przeważającej części – choreografie Elwiry Kamińskiej. 65. rocznicę swojego powstania Zespół pragnie uczcić repertuarem, z którego „Śląsk” słynie na całym świecie, za który jest oklaskiwany na niemal wszystkich kontynentach świata. W jubileuszowym programie pojawią się m.in. najsłynniejsze utwory Stanisława Hadyny, które tworzyły historię i markę Zespołu: „Karolinka”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała”, „Ondraszek”. Niezmiennie od 65. lat entuzjazm publiczności wywołują także tańce w choreografii Elwiry Kamińskiej: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Szot Madziar”, „Kołomajki”, „Tańce górali podhalańskich”, a także tańce narodowe z finałowym „Krakowiakiem” czy kolorowy i dynamiczny „Karnawał w Wilamowicach” z oryginalną babą – dziadem. Zespół przypomni też publiczności liryczne „Kujawiaki głuszyńskie” do muzyki w opracowaniu Wojciecha Kilara i choreografii Hanny Chojnackiej czy słynnego „Harnasia i zbójników” do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii Juraja Kubanki.

Jubileusz Zespołu zbiegł się z wielkim, narodowym świętem 100-lecia odzyskania niepodległości, dlatego w programie nie zabraknie repertuaru. patriotycznego. W drugiej części koncertu znajdą się najpiękniejsze pieśni patriotyczne i wojskowe z najnowszej płyty Zespołu pt. „Pieśń o Ojczyźnie” oraz tańce narodowe. Jubileuszowy koncert Zespołu „Śląsk” zapowiada się jako wspaniałe, barwne widowisko, podczas którego artyści zabiorą publiczność w taneczno-wokalną podróż po polskiej kulturze ludowej i narodowej.

Także w Warszawie, 14 września o godz. 20:30, chór i orkiestra Zespołu zainaugurują obchody „Roku Moniuszkowskiego” koncertem w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
W repertuarze muzyka sakralna Stanisława Moniuszki: „Litanie Ostrobramskie” oraz Msza łacińska Des-dur. Wydarzenie organizowane we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, zostało objęte patronatem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (założony 1 lipca 1953 roku) od 65 lat jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. „Śląsk” to dzieło życia Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej, którym Zespół zawdzięcza podstawy swojej świetności. Sławę i kunszt wykonawczy budowało wiele pokoleń wspaniałych artystów i pedagogów. Dziś „Śląsk” to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 120 koncertów rocznie. Zespół tworzy ponad stuosobowy skład artystyczny: chór, balet i orkiestra. Wielki Ambasador Polski na świecie – zrealizował ponad 8 tysięcy koncertów dla przeszło 27 milionów widzów, w 44 krajach pięciu kontynentów. W repertuarze posiada kilkanaście programów artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma kilkanaście płyt, w tym 12 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”, z których pięć posiada status Złotych Płyt, jedna Platynową oraz kilka nominacji do „Fryderyków”. Oprócz koncertów „Śląsk” prowadzi także bogatą działalność edukacyjną i turystyczną w ramach Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Od maja 2017 roku Zespół „Śląsk” jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od początku istnienia Zespołu jego siedzibą jest zabytkowy Zespół Pałacowo – Parkowy w Koszęcinie.

Joanna Adamowicz/RIRM

drukuj