fot. flickr.com

Wkrótce data przedterminowych wyborów w Chorwacji

Oficjalne rozwiązanie chorwackiego parlamentu nastąpiło dziś zgodnie z decyzją podjętą przez deputowanych, po przegłosowaniu 16 czerwca wotum nieufności wobec premiera Tihomira Oreszkovicia. Prezydent Kolinda Grabar-Kitarović rozpisze nowe wybory. Prawdopodobny termin to wrzesień.

Rozwiązanie parlamentu nastąpiło po wewnętrznej debacie w koalicji rządowej złożonej z konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) oraz centrowej partii Most.

16 czerwca parlament przegłosował wotum nieufności wobec premiera Oreszkovicia (niezależny) i jego rządu. Za wotum nieufności głosowali również posłowie opozycji z socjaldemokratycznej SDP.

Obie partie koalicji – HDZ i Most – nie były w stanie porozumieć się co do zasadniczych reform gospodarczych wymaganych przez Unię Europejską, której Chorwacja jest członkiem od 2013 roku.

Według mediów do upadku rządu przyczyniło się m.in. ujawnienie działań byłego już pierwszego wicepremiera Tomislava Karamarki sprzecznych z interesami chorwackiego państwa. Politykowi zarzuca się, że jego małżonka współpracowała z lobbystą węgierskiego koncernu paliwowego MOL, podczas gdy Chorwacja jest w sporze prawnym z koncernem.

Wyniki najnowszych sondaży wskazują, że faworytem w przyspieszonych wyborach będą socjaldemokraci. Wchodzili oni w skład rządu do poprzednich wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w listopadzie 2015 roku.

PAP/RIRM

drukuj