PAP/Radek Pietruszka

Wizyta prezydent Gruzji w Polsce

W Warszawie gościła prezydent Gruzji. Salome Zurabiszwili zapewniała, że Gruzja ma w Polsce przyjaciela, na którego wsparcie zawsze może liczyć. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać aspiracje Gruzji w sprawie przynależności do NATO oraz Unii Europejskiej.

Prezydent Andrzej Duda zapewniał, że Polska będzie wspierać Gruzję w euroatlantyckich aspiracjach dopóty, dopóki nie zostaną one zrealizowane.

– Mam nadzieję, że Gruzja będzie nie tylko członkiem Partnerstwa Wschodniego, ale że to Partnerstwo Wschodnie przerodzi się w rzeczywistą przynależność do Unii Europejskiej w przyszłości, a współpraca Gruzji od lat z NATO w kwestii niesienia bezpieczeństwa i pokoju przerodzi się w jej członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Salome Zurabiszwili dziękowała za to wspieranie przez Polskę działań na rzecz integracji Gruzji z UE czy NATO.

– Punktem kontaktowym NATO jest ambasada Polski w Tbilisi. […]Gruzja jest bardzo blisko NATO i spełnia wszelkie wymogi wstąpienia do Sojuszu – podkreśliła prezydent Gruzji.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił ponadto, że czuje się kontynuatorem dzieła, które realizował przed laty prezydent Lech Kaczyński, który w historii Gruzji, zwłaszcza w 2008 r., odegrał rolę szczególną. Wraz z innymi prezydentami przybył do stolicy kraju i de facto zatrzymał pochód rosyjskich wojsk u jej bram.

Prezydent Gruzji wskazywała, że Polska wspiera Gruzję zarówno podczas pokoju, jak i wojny. Podczas spotkania poruszono też temat współpracy gospodarczej. W Gruzji działa już misja Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj