Wigry: 350-lecia przybycia ojców Kamedułów

W tym roku mija 350 lat od przybycia ojców Kamedułów na Wigry. Z tej okazji parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na terenie, której znajduje się historyczny kamedulski klasztor, organizuje wiele wydarzeń naukowych, kulturalnych i rozrywkowych.

Suwalszczyznę przez wiele wieków charakteryzowały ogromne puszcze i niski poziom cywilizacji. Już w XI wieku św. Brunon z Kwerfurtu zapoczątkował starania o wprowadzenie na tym terenie administracji kościelnej. W 1668 r. na Suwalszczyznę przybyli ojcowie Kameduli.

– Kiedy przybyli tu 350 lat temu przywieźli niezwykłe dobro: cywilizację, kulturę, religię, przede wszystkim wiarę. Budując sąsiednie miejscowości tworzyli tak naprawdę Ojczyznę w tym miejscu. Czynili to w duchu patriotyzmu ku czci Matki Bożej Niepokalanej – mówi ks. Jacek Nogowski, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach.

Klasztor Kamedułów uważany jest za perłę Podlasia. Każdego roku odwiedzany jest przez setki turystów. W 1999 r. odpoczywał w tym miejscu Ojciec Święty Jan Paweł II – przypomina wójt Suwałk Tadeusz Chołko.

– To jest wartość bezcenna.[…] Jest to widoczne w każdym calu. Rzeczywiście przyjeżdża tu dużo turystów, i z kraju, i zza granicy. Odwiedzają to miejsce, powiedziałbym święte – podkreśla Tadeusz Chołko.

– To miejsce jest cudowne. To kwestia nie tylko samego poznania tej architektury, ale także tej ciszy, która nas otacza. Mamy tu także możliwość skorzystania z atrakcji turystycznych, czy z charakterystycznej dla tego miejsca kuchni regionalnej – dodaje Bogdan Dyjuk z Zarządu Województwa Podlaskiego.

Turyści przybywają tu po to, aby zwiedzić historyczne budynki klasztoru i kościoła, ale także by znaleźć chwilę spokoju, odpoczynku i wyciszenia.

– Klasztor służy nie tylko, przez cały rok, jako miejsce wypoczynku, ale pamiętajmy, że w tym miejscu prowadzimy też spotkania w formie rekolekcji weekendowych, albo w formie indywidualnej. […] Chcemy pomóc ludziom, żeby odnajdywali siebie, żeby tu mieli miejsce ciągłego zatrzymania, odpoczynku od pośpiechu, odbudowania relacji rodzinnych, małżeńskich – akcentuje ks. Jacek Nogowski.

Klasztor istnieje już kilkaset lat, wobec czego niezbędny był gruntowny remont całego zespołu. Obecnie trwa jego drugi etap.

Z okazji okrągłej rocznicy 350-lecia przybycia nad Wigry zakonu ojców Kamedułów parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku przygotowuje dla przybyłych turystów oraz okolicznych mieszkańców szereg wydarzeń.

– 15 sierpnia mamy jarmark wigierski, podczas którego na gości czekają różnego rodzaju warsztaty, pokazy rękodzieła ludowego, kiermasz ludowy. […] Będą oczywiście dożynki wojewódzkie, a podczas nich występy zespołów folklorystycznych i konkurs na wieńce dożynkowe – mówi Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Tegoroczne obchody w Wigrach połączone zostały także ze świętowaniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl