fot. Jacek Turczyk

„Wigilia bez granic”: Obcokrajowcy na wspólnej Wigilii z Polakami  

Już po raz drugi Instytut Myśli Schumana wspólnie z Caritas Polska organizują „Wigilię bez granic”. Zachęcają polskie rodziny do zaproszenia na wieczerzę wigilijną obcokrajowców mieszkających w Polsce. Akcja ma przybliżyć gościom polskie tradycje i chrześcijańską kulturę.

Polscy katolicy zapraszają do swoich domów na Wigilię zagranicznych studentów studiujących w naszym kraju bądź inne osoby przebywające w Polsce. Wszystko po to, by pokazać gościom chrześcijańskie wartości, polskie tradycje i przybliżyć polską gościnność – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana,

– To jest właśnie to, czego cudzoziemcy oczekują. Nie widzą tego w Europie zachodniej. Tam nie znajdują właśnie tego. Tam widzą oczywiście banki, uczelnie, które są również tutaj. Ale nie dostrzegają tam właśnie tej żywej i prawdziwej tradycji i wiary – wskazał prof. Krysiak.

To, że Polacy pokazują swoją głęboką wiarę i przywiązanie do tradycji, budzi szacunek wśród cudzoziemców – zauważył senator Andrzej Kamiński.

– Żeby poznać naszą tradycję, żeby poznać nasze obyczaje, a przede wszystkim, żeby wrócić do korzeni chrześcijańskich. Ma to bardzo duże znaczenie dla wymiaru ogólnokrajowego, a powiedziałbym nawet do wymiaru również europejskiego – powiedział senator RP.

Nieocenioną pomoc w zorganizowaniu „Wigilii bez granic” niesie Caritas Polska – podkreślił dyrektor projektu Wigilii, wiceprezes Ryszard Krzyżkowski.

– Bardzo się cieszymy, że Caritas Polska się zdecydował nam pomóc, działać z nami. Jak wiadomo, Caritas Polska ma rozwinięte struktury, więc bardzo nam pomagają i tutaj jeszcze raz dziękuję – zaznaczył Ryszard Krzyżkowski.

Również w wolontariacie Caritas Polska działają obcokrajowcy. Trzeba ich zauważyć i docenić – wskazał ks. Marek Dec, zastępca dyrektora Caritas Polska.

– Oni tworzą nasze grupy. Włączają się też w akcje prowadzone przez Caritas. Dlatego im więcej będzie teraz wyciągniętej dłoni, żeby razem z nimi przeżyć nie tylko czas pomagania, ale czas świętowania i pokazania, że jesteśmy blisko tych rodzin obcokrajowców, to wydaje mi się to mogą być najpiękniejsze święta – powiedział ks. Dec.

Zawsze w dziedzinie dobra możemy zrobić jeszcze więcej – podsumowują organizatorzy akcji.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj