Wiertnia w ruch, ciepło buch!

Mimo problemów stwarzanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zerwał umowę z Fundacją „Lux Veritatis” na dotację do badawczego odwiertu geotermalnego w Toruniu, rusza realizacja tej nowatorskiej inwestycji. Wiercenia rozpoczną się 1 września.

– Podpisaliśmy już pewne dokumenty ostatecznie – nie chcieliśmy o tym wcześniej mówić. Po prostu zaczynamy inwestycję. Rozpoczynamy ją, mimo że ten rząd złamał umowę z Fundacją „Lux Veritatis” i odebrał fundusze, które są na te cele przeznaczone dla wszystkich Polaków – mówi o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja i założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Etap przygotowań do badań geotermalnych w Toruniu został ostatecznie zakończony. – Zgodnie z udzieloną koncesją i podpisaną umową w poniedziałek, 1 września, firma Poszukiwania Nafty i Gazu Sp. z o.o. Jasło przystępuje do wiercenia – informuje o. Jan Król CSsR. Jak dodaje, wiertnia jest już prawie gotowa. – Wszystkie niezbędne do tego przedsięwzięcia elementy już są w Toruniu. Umowa została podpisana z polską firmą, która ma wieloletnie doświadczenie w tego typu działalności – dodaje o. Jan Król.

Profesor Jan Szyszko, poseł PiS, wyraża zadowolenie z faktu, że nie udało się zatrzymać, mimo usilnych prób ze strony administracji państwowej, tej pożytecznej dla kraju inwestycji. – Bardzo się cieszę, że rusza ta inwestycja. Koncesja jest ważna, więc może być ona realizowana. Martwi mnie jedynie fakt, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zerwał umowę na finansowanie tego projektu. Myślę, że jest to decyzja błędna, bezprawna, i proponuję, aby Fundacja „Lux Veritatis” oddała jednak sprawę do sądu – podkreśla Jan Szyszko.

Jacek Dytkowski

drukuj