Wielkanoc na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Uroczyste śniadanie podane na odświętnie przybranym stole, symboliczna święconka i dzielenie się jajkiem – tak wygląda Niedziela Wielkanocna na statkach należących do Polskiej Żeglugi Morskiej.

Wielkanoc na statku obchodzona jest uroczyście. Najważniejszym momentem jest wielkanocne śniadanie, które spożywa się w jednej mesie, przy jednym stole bez codziennego podziału na stół dla oficerów i marynarzy.

Poza jajkami na stole nie może zabraknąć wszelkiego mięsiwa – wśród którego królują szynka i biała kiełbasa – oraz ciast: serników, wielkanocnych babek i mazurków.

W tym roku większość załóg spędzi Święta Wielkanocne na morzu, często w najodleglejszych zakątkach świata.

Na Pacyfiku, w drodze z kanadyjskiego Vancouver do Kanału Panamskiego i dalej, do północnej Afryki, znajdzie się w czasie Wielkanocy ms „Beskidy”. W odległym rejonie świata, na Morzu Południowochińskim, będzie także ms „Giewont”. Równie daleko będą spożywali wielkanocne śniadanie marynarze ms „Jawor”, który płynie z Australii do Singapuru.

Z kolei ms „Diana” w Wielki Piątek miał zawinąć do hiszpańskiej Cartageny, a „Juno” tego samego dnia wyruszył z meksykańskiego Veracruz, by po około 10 dniach znaleźć się w Montrealu. „Irma” w poniedziałek Wielkanocny zacumuje w amerykańskim Cleveland. „Isadora” w samą Wielkanoc powinna znaleźć się w portugalskim Leixoes, a „Podlasie” w Wielką Sobotę zacumowało w Casablance.

Gdy minie uroczysta część Wielkanocy, ci którzy muszą, idą do swoich obowiązków, związanych z obsługą statku czy ładunku. Generalnie jednak, na morzu – podobnie jak na lądzie – są to dni wolne od pracy.

Tegoroczne święta Wielkanocne w różnych częściach świata spędzi około 1300 oficerów i marynarzy pracujących na ponad 60 statkach PŻM.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl